Zamknij

Gigantyczne straty po awarii FB. Ile kosztuje przerwa w social media?

06.10.2021 09:21
Gigantyczne straty po awarii FB. Ile kosztuje przerwa w social media
fot. Shutterstock,com,pl/Frederic Legrand - COMEO

Nawet 80 mld dol mógł stracić sam Facebook na kilkugodzinnej awarii, do której doszło w poniedziałek (4 października 2021). A to tylko wierzchołek góry finansowych obciążeń, które może za sobą pociągnąć kilkugodzinna przerwa w działaniu serwisu.

Awaria kilku najpopularniejszych platform społecznych słono kosztowała ich właściciela. Mark Zuckerberg stracił w kilka godzin 6 mld dol. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że straty reklamowe samego Facebooka w tym czasie to 80 mld dol. Bez dostępu do social mediów było 3 mld użytkowników.

Tuż po godzinie 17:00 w poniedziałek (4 października 2021)  kilkanaście tysięcy osób zgłosiło problemy techniczne. Strona główna na Facebooku nie aktualizowała się, a wiadomości w komunikatorze nie dochodziły. 

Gigantyczne koszty awarii FB, Insta, Messenger i WhatsApp

Czytamy w gazecie, że wielogodzinny problem z dostępem do usług Facebooka, Messengera, WhatsAppa oraz Instagrama i konsekwencje tego zdarzenia – od braku dostępu do komunikacji online z najbliższymi czy klientami po faktyczne zamrożenie działalności wielu firm opierających biznes na tych platformach – to sygnał ostrzegawczy. Poniedziałkowa awaria dała namiastkę tego, jak może się skończyć niekontrolowany rozrost cyfrowych gigantów.

Czy internauci zaczną teraz ostrożniej podchodzić do mediów społecznościowych? Zdaniem Dariusza Jemielniaka z Akademii L. Koźmińskiego awaria Facebooka nie będzie miała efektu społecznego.

Jednak w praktyce jedynym czynnikiem, który może coś zmienić, a który jest dawno spóźniony, jest uregulowanie rynku

Dariusz Jemielniak z Akademii L. Koźmińskiego

„Rz” podkreśla, że awaria będzie miała skutki nie tylko finansowe, ale także wizerunkowe. Podmioty, które współpracowały z platformą, mogą w przyszłości ograniczyć swoją działalność, aby uniknąć strat. Przedsiębiorcy mają możliwość wystąpienia o odszkodowanie, ale swoich praw musiałyby dochodzić w Irlandii, a zgodnie z umową, odpowiedzialność internetowego giganta ogranicza się do 100 dolarów.

RadioZET.pl.PAP/Rzeczpospolita