Zamknij

Giełdy w Europie czekają na decyzję Trumpa ws. porozumienia nuklearnego z Iranem

Olga Papiernik
08.05.2018 09:53
trump
fot. pap foto

Giełdy w zachodniej Europie czekają na kluczowe dla rynków postanowienie prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego - podają maklerzy.

Amerykański prezydent we wtorek ogłosi swoją decyzję w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem. Ma to nastąpić o godz. 20.00 czasu polskiego.

Według źródeł w administracji waszyngtońskiej Trump praktycznie podjął już decyzję o wycofaniu USA z porozumienia z Iranem. Z drugiej strony - jak twierdzi jedno z tych źródeł - wciąż jest szansa, by USA pozostały stroną umowy.

Ropa naftowa w USA, która w poniedziałek zyskała ponad 1 dolara i była wyceniana po 70,73 USD za baryłkę - najwyżej od 2014 r., teraz tanieje o 1,3 proc. do 69,79 USD/b.

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Potencjalnego wycofania USA z porozumienia nie popiera żadne z pozostałych 5 państw, które są uczestnikami tej umowy. W tym tygodniu w USA przebywa minister spraw zagranicznych W.Brytanii Boris Johnson, aby przekonać Donalda Trumpa do pozostania USA w porozumieniu dot. Iranu, po wcześniejszych wizytach za Oceanem prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Izrael wcześniej nazwał porozumienie nuklerane z Iranem fatalnym błędem, które musi zostać "naprawione lub unieważnione". Z kolei prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję prezydenta USA w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku - przestrzegł, że USA pożałują "jak nigdy wcześniej", jeśli odstąpią od umowy.

Trzeba więc czekać do ogłoszenia o 20.00 decyzji Donalda Trumpa.

Tymczasem we wtorek inwestorzy znają już dane makro z gospodarki Niemiec.

Eksport Niemiec wzrósł w marcu o 1,7 proc. mdm po spadku miesiąc wcześniej o 3,1 proc. Z kolei w marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 1,0 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 1,7 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 0,8 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc., a analitycy oczekiwali wzrostu o 3,0 proc.

Po godz. 9.15, podczas eventu organizowanego w Zurychu przez bank centralny Szwajcarii (SNB) i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), wystąpi przedstawiciel amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Na rynku walutowym teraz: jen handlowany po 109,03 za dolara USA, euro tanieje o 0,05 proc. do 1,1918 USD, brytyjski funt w górę o 0,1 proc. do 1,3562 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o ok. 1 pkt bazowy do 2,95 proc.

Miedź na LME w Londynie zyskuje 0,4 proc. do 6.850,50 USD za tonę.

PAP Biznes/OP