Zamknij

Giełdowe spółki zadłużone na miliony. Ile jest winny rekordzista?

23.07.2021 09:59
Giełdowe spółki zadłużone na miliony. Ile jest winny rekordzista?
fot. Marek BAZAK/East News

Długi spółek z warszawskiej giełdy liczone są w milionach, ale ogólna kwota ich zadłużenia jest niższa niż przed rokiem. Sprawdzamy, na ile zalega najbardziej zadłużona firma.

Krajowy Rejestr Długów podliczył zobowiązania finansowe spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Okazuje się, że 12 proc. podmiotów z rynku kapitałowego zalega na kwotę 23,8 mln zł.

Największe zadłużenie odnotowała spółka, która winna jest ponad 5,5 mln zł. Działa ona w branży budowlanej. Warto zauważyć, że ten sektor znajduje się obecnie w trudnej sytuacji. Regularny wzrost wynagrodzeń nie przekłada się na poprawę sytuacji na rynku pracy w polskim budownictwie. Firmy skarżą się na ogromny niedobór pracowników.

Giełdowe spółki zadłużone na miliony

Analitycy Krajowego Rejestru Długów sprawdzili 394 firmy notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. U 48 z nich stwierdzono zadłużenie. Oznacza to, że 12 proc. przedsiębiorstw notowanych w połowie lipca 2021 r. na giełdzie miało problemy z regulowaniem swoich płatności. Liczba firm krajowych notowanych na warszawskim parkiecie zmalała o 10, wśród nich mniej jest również tych, które mają problemy z zaległymi płatnościami.

Zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie z 29,7 mln zł w zeszłym roku do 23,8 mln zł obecnie 

Adam Łącki, Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej

Zadłużenie firm notowanych na giełdzie to zaledwie niewielki ułamek ich wartości, która wynosi 79 mld zł. Tymczasem ich nie zapłacone zobowiązania to w sumie niecałe 24 mln zł. Średnio każda z nich winna jest ok. pół miliona zł. Przeprowadzone badanie pokazuje, że nawet duże firmy notowane na giełdzie nie zawsze regulują na czas swoje zobowiązania.

- To ostrzeżenie dla wszystkich przedsiębiorców, którym do tej pory wydawało się, że sam fakt obecności spółki na giełdzie świadczy o jej rzetelności. Dlatego ważne jest, żeby dokładnie sprawdzać sytuacje potencjalnych kontrahentów. Mniejsze firmy dużo szybciej mogą stracić płynność finansową, dlatego nie powinny ślepo ufać dużym graczom – przestrzega Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.
Na giełdzie najwięcej dłużników jest wśród firm przemysłowych. Do bazy danych KRD wpisanych jest 12 takich spółek. Mają one łącznie 68 zobowiązań wobec 22 wierzycieli. W sumie muszą im oddać ponad 507 tys. zł. Z kolei najwyższy łączny dług ciąży na firmach budowlanych - 8 spółek giełdowych z tej branży musi rozliczyć się z 14 wierzycielami na sumę 10,5 mln zł.

RadioZET.pl/PAP