Zamknij

13 mln zł kary dla Getin Noble Bank za niezrozumiałe umowy kredytowe

27.01.2020 12:56
Getin Noble Bank. UOKiK ukarał bank za zapisy dot. kursu walut
fot. Shutterstock/PhuShutter (ilustracyjne)

Getin Noble Bank ustalał w umowach kredytowych niejasne i niezrozumiałe dla kredytobiorców kursy walut – stwierdził UOKiK. Bank nie zgadza się z opinią urzędu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Getin Noble Bank miał stosować niedozwolone klauzule w aneksach do umów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego. Jakie dokładnie zastrzeżenia miał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

Zakwestionowane klauzule dotyczyły sposobu ustalania kursów walut. Jak tłumaczy UOKiK w komunikacie, bank wykorzystuje je do przeliczania kwoty kredytów indeksowanych do euro lub franka szwajcarskiego i obliczania wysokości poszczególnych rat.

Zobacz także

Bank za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął „kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters”. Zdaniem urzędu, to nieprecyzyjne sformułowanie. Z wyjaśnień uzyskanych przez UOKiK od banku wynika, że chodzi o profesjonalny, odpłatny serwis firmy Thomson Reuters. Tego jednak konsumenci nie wiedzą, poza tym nie mają do niego dostępu.

W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że Getin Noble Bank może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów 

– mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK

UOKiK zauważył również, że bank zastrzegł sobie prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych jej wahań na rynku w ciągu dnia. Taki zapis oznacza ryzyko, że bank będzie po niego sięgał w każdej sytuacji, gdy będzie to dla danej instytucji korzystne.

Za stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach Getin Noble Bank musi zapłacić 13,5 miliona złotych.

Zobacz także

Getin Noble Bank nie zgadza się z decyzją UOKiK i zamierza złożyć odwołanie. Rzecznik prasowy instytucji, Artur Newecki, poinformował także, że do momentu zakończenia postępowania z odwołania banku, decyzja UOKiK jest nieprawomocna.

To nie pierwsza tego typu decyzja urzędu. Rok temu UOKiK wydał podobną decyzję wobec Deutsche Bank Polska – za klauzule niedozwolone dotyczące sposobu ustalania kursów walut nałożył wtedy 7 mln zł kary. Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen Bank International AG (wcześniej: Raiffeisen Bank Polska), BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska (wcześniej: BZ WBK), Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA

RadioZET.pl/UOKiK/PAP