Zamknij

Getback inwestuje w rynek wierzytelności wart 32 mld zł

Olga Papiernik
14.12.2017 12:13
Getback inwestuje w rynek wierzytelności wart 32 mld zł
fot. Dimitry Anikin on Unsplash

- Zainwestowaliśmy w przeterminowane wierzytelności ok. 2 mld zł w tym roku, czyli 2-krotnie więcej niż rok temu. Nabywamy wierzytelności 'świeższe i lepszej jakości', co przekłada się na relatywnie wyższą niż rynkowa stopę zwrotu. Widzimy dalszy potencjał wzrostowy. Naszą intencją jest powtórzenie w 2018 poziomu inwestycji z mijającego roku przy starannej selekcji dostępnych aktywów do nabycia. - powiedział ISBnews Kakolewski.

Wskazał, że rynek obrotu wierzytelnościami w Polsce jest wart obecnie 32 mld zł nominału, co oznacza istotny wzrost wobec ok. 20 mld zł rok wcześniej. Podkreślił, że rynek rośnie naturalnie i według niego może sięgnąć w szczycie do 40 mld zł rocznie, po czym może nastąpić spadek do ok. 30 mld zł, ale nie niżej.

Z aktualnych łącznie ok. 32 mld zł, znaczna część rynku, według szacunków spółki - warta ok. 10 mld zł to transakcje związane ze zmianą przepisów dotyczących sektora bankowego, dotyczące np. konieczności zachowania adekwatności kapitałowej, podatku bankowego, czy wejścia w życie chociażby zasad IFRS 9.

Pozostałą część rynku stanowią standardowe transakcje zbywania przeterminowanych portfeli wierzytelności wynikających ze standardowej polityki zarządzania niespłaconymi wierzytelnościami prowadzonej przez wierzycieli pierwotnych z wszystkich sektorów gospodarki.

Sebastian Gawłowski/ISBnews/OP

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku