Zamknij

George Laurer, współtwórca kodu kreskowego, nie żyje

11.12.2019 06:53
George Laurer nie żyje. Współtwórca kodu kreskowego miał 94 lata
fot. PhilFree/Wikimedia Commons/CC BY 1.0, rangizzz/Shutterstock (ilustracyjne)

Zmarł George Laurer – amerykański inżynier firmy IBM i współodpowiedzialny za opracowanie systemu kodów kreskowych na produktach konsumenckich. Miał 94 lata – podało BBC.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Kody kreskowe składające się z czarnych pasków różnej szerokości i 12-cyfrowej liczby identyfikacyjnej i pozwalające na rozpoznawanie poszczególnych produktów zrewolucjonizowały rynek sprzedaży detalicznej. Obecnie trudno jest znaleźć w sklepie opakowanie nieposiadające podobnego oznaczenia – przypomniało BBC.

Zamiast pasków, miały być okręgi

Choć koncepcja samego kodu została zapoczątkowana przez innego pracownika IBM, Normana Woodlanda, to Laurer – pracujący w tym czasie jako inżynier elektryk – doprowadził koncepcję do końca i stworzył pierwszy skaner umożliwiający cyfrowy odczyt kodów.

Zobacz także

Laurer zdecydował też o wykorzystaniu w kodzie kresek, które były łatwiejsze do drukowania niż proponowane przez Woodlanda okręgi. Tak powstał ostateczny wygląd uniwersalnych kodów produktu (ang. Universal Product Code, UPC).

We wspomnieniu na oficjalnej stronie firma IBM wskazała, że UPC „zrewolucjonizował praktycznie każdą gałąź przemysłu na świecie”. Przed jego wprowadzeniem amerykańskie sklepy spożywcze w latach 70. zmagały się z szybko rosnącymi kosztami i ogromnymi nakładami pracy związanymi z ręcznym naklejaniem cen na każdą sztukę sprzedawanych produktów.

Zobacz także

Pierwsza zeskanowana kodem była guma do żucia

Wykorzystujący lasery i urządzenia komputerowe system UPC pozwolił zaś na przyśpieszenie rozliczeń przy kasie przez skanowanie zakupów i automatycznie zliczanie należności. Wpłynęło to na zmniejszenie liczby błędów cenowych i ułatwiło księgowość placówek sprzedażowych.

Pierwszym zeskanowanym produktem z UPC była paczka gumy Wrigley's Juicy Fruit, kupiona w Ohio w czerwcu 1974 roku. Obecnie opakowanie to jest eksponatem w Narodowym Muzeum Historii Amerykańskiej Smithsonian w Waszyngtonie.

Norman Woodland, współtwórca kodu, zmarł w 2012 roku. Uznawany jest za pioniera idei kodu kreskowego, która oparta była o zasadę działania Alfabetu Morse'a. Inżynier opatentował koncepcję jeszcze w latach 50., ale nie miał warunków do rozwinięcia i implementacji swojego pomysłu.

Obecnie szacuje się, że każdego dnia skanowanych jest przeszło 5 mld kodów kreskowych na produktach.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP