Zamknij

Protesty w USA. Oto 6 danych pokazujących skalę nierówności w USA

03.06.2020 19:03
George Floyd i protesty w USA. Te dane pokazują skalę nierówności
fot. Chicago Sun-Times/Associated Press/East News

Gwałtowne protesty w USA, w odpowiedzi na tragiczną śmierć czarnoskórego Georga Floyda, ponownie zwróciły uwagę na nierówności w amerykańskim społeczeństwie. Czy w nich tkwi powód obywatelskiego nieposłuszeństwa na ulicach wielu miast?

George Floyd, mieszkaniec Minneapolis, 25 maja został zatrzymany przez policję. Funkcjonariusze, którzy odpowiedzieli na wezwanie na miejsce rzekomego przestępstwa, bardzo brutalnie postąpił z podejrzanym. Jeden z policjantów dociskał kolanem kark mężczyzny, co zostało nagrane przez przechodniów. - Nie mogę oddychać - mówił Floyd do funkcjonariuszy, którzy w ogóle nie reagowali. Kilka godzin później mężczyzna zmarł.

Jego bulwersująca śmierć rozpoczęła serię protestów i zamieszek najpierw w Minneapolis, a potem w kolejnych amerykańskich miastach. Gwałtowne rozruchy miały miejsce m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles czy Las Vegas. Władze niektórych miast wprowadziły godzinę policyjną, a w odpowiedzi na zamieszki na ulicach pojawiła się gwardia narodowa. Politycy, komentatorzy i zwykli Amerykanie zastanawiają się, dlaczego z taką siłą wybuchły protesty. 

Nierówności popchnęły Amerykę w gwałtowne protesty?

CNN zamieścił na swojej stronie szereg danych pokazujących na nierówności pomiędzy czarnoskórą i białą ludnością USA. Valerie Wilson, dyrektor programu dotyczącego rasy, pochodzenia etnicznego i gospodarki think tanku Economic Policy Institute, pokreśliła, że te podziały wynikają z prowadzonych w przeszłości polityk wykluczających równy dostęp do dóbr i usług dla białych oraz czarnoskórych.

B. partnerka G. Floyda: jestem tu dla mojego dziecka. Chcę sprawiedliwości

1. Średnia wartość gospodarstw domowych białych Amerykanów to 171 tys. dolarów. Dla porównania czarnoskórych - 17,6 tys. dolarów, czyli prawie dziesięć razy mniej. Dane nie biorą pod uwagę hiszpańskojęzycznych mieszkańców USA. CNN podkreśliło, że posiadany majątek to kluczowy czynnik w czasach kryzysowych, aby odbić się od zagrożenia recesją.

2. Przeciętna amerykańska biała (bez osób hiszpańskojęzycznych) rodzina rocznie notuje przychód na poziomie 71 tys. dolarów. Tymczasem o czarnym kolorze skóry 41 tys. dolarów. Według raportu Economic Policy Institute, od 2000 roku różnica w wynagrodzeniach pomiędzy czarnoskórymi a białymi niebędącymi latynosami znacznie wzrosła, nawet po uwzględnieniu poziomu wykształcenia. 

3. Bezrobocie wśród czarnoskórych Amerykanów również jest wyższe. Według danych z kwietnia 2020 roku było na poziomie 16,7 proc. Jednocześnie 14,2 proc. białych Amerykanów pozostało bez pracy. 

Śmierć George'a Floyda. Szef nowojorskiej policji klękał razem z manifestującymi

Jak podało CNN, przez ostatnio lata zmniejszyła się różnica w stopie bezrobocia pomiędzy białymi i czarnoskórymi Amerykanami. Przez dziesięciolecia ten wskaźnik bezrobocia wśród czarnoskórych był zwykle ponad dwukrotnie wyższy niż u białych. Jednak w lutym tego roku bezrobocie wśród białych 3,1 proc. i rekordowo 5,8 proc. dla czarnoskórych Amerykanów. Od marca, kiedy pandemia koronawirusa zbiegła się z "zamrożeniem" gospodarki w wielu amerykańskich stanach, dziesiątki miliony osób straciło pracę i zgłosiło się po zasiłki. 

4. Z kolei ogromną różnicę widać w skali osób żyjących w USA w ubóstwie. Poniżej tej granicy przed dwoma laty było aż 20,8 proc. czarnoskórych Amerykanów. Dla porównania 8,1 proc. białych niehiszpańskojęzycznych. 

5 Ubezpieczenia zdrowotnego nie posiada 9,7 proc. czarnoskórych. W Stanach Zjednoczonych, w porównaniu do wielu europejskich krajów, nie ma obowiązkowego ubezpieczenia uprawiającego do publicznej opieki zdrowotnej. Tymczasem tylko 5,8 proc. białych w USA nie posiadała takiego ubezpieczenia. Według Economic Policy Institute czarnoskórzy pracownicy aż 60 proc. częściej są narażeni na nieposiadanie ubezpieczenia niż biali.

6. Nierówności widać również w statystykach dotyczących skali zakażeń i ofiar pandemii koronawirusa w USA. Czarnoskórzy stanowią większość zmarłych za oceanem w wyniku choroby COVID-19 - w sumie to 23 proc. wszystkich ofiar. Tymczasem czarnoskórzy stanowią zaledwie 13 proc. populacji USA. 

RadioZET.pl/CNN