Zamknij

Gdzie czynsze płacone za mieszkania rosną najszybciej

Olga Papiernik
10.12.2018 15:38
klucz
fot. east news

W niektórych miastach stawki czynszu najmu mieszkań rosną szybciej niż ceny nowych mieszkań. Największe wzrosty czynszów odnotowano w Łodzi, a dynamika powyżej 10 proc. dotyczy także dwóch innych miast.

Niepokojącym sygnałem na rynku nieruchomości staje się powrót cen transakcyjnych na rynku pierwotnym do poziomów sprzed kryzysu finansowego. Tempo wzrostu cen, zwłaszcza w ostatnim roku, było stosunkowo wysokie. W porównaniu do III kwartału 2017 r. w największych miastach zanotowano wzrost przeciętnej ceny transakcyjnej 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania od powyżej 12% w Gdańsku, poprzez 9% w aglomeracji katowickiej, do 6% we Wrocławiu.

Rosną również stawki czynszu najmu mieszkań. Największą zmianę w okresie ostatnich 12 miesięcy zanotowano w Warszawie – wzrost o 10,07%, w Gdańsku – o 11,90% i w Łodzi – o 12,79%. W pozostałych miastach czynsze wzrosły o ok. 4%.

-Wzrost cen nowych nieruchomości ciągnie za sobą wzrost cen najmu, w niektórych lokalizacjach jest nawet 2,5-krotnie wyższy niż cen nowych mieszkań - mówi dr Jacek Furga, prezes AMRON SA.

MarketNews24/OP