Zamknij

Gaz jeszcze droższy. URE zatwierdził stawki

13.01.2021 20:54
Opłaty za gaz 2021
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Stawki w Polskiej Spółce Gazownictwa, czyli największego dostawcy gazu należącej do Grupy PGNiG, wzrosną. Za gaz zapłacimy więcej.

Gaz będzie droższy. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził cennik Polskiej Spółki Gazownictwa. Więcej zapłacą zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe.

To kolejna podwyżka, która obciąży portfele Polaków w 2021 roku. Za prąd także zapłacimy więcej.

Opłaty za gaz 2021

URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Jedno jest pewne: będzie drożej.

Stawki wzrosną średnio o 3,6 procent. Dla gospodarstw domowych podwyżka rachunków za dostawę gazu i sam surowiec wyniesie łącznie od 1,2 do 1,5 proc. – podaje URE.

Rachunek za gaz składa się z ceny gazy i opłaty za jego dostawę. URE w wyliczeniach wziął zatem pod uwagę zatwierdzoną taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa odpowiedzialnej za dystrybucję, i taryfę PGNiG Obrót Detaliczny, która z kolei została obniżona o 4,5 proc.

„Jak wynika z wyliczeń, wzrost o 3,6 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 1,2 - 1,5 proc.” – podaje urząd.

Jak to wygląda w przeliczeniu na gotówkę? Odbiorcy zużywający niewiele gazu tj. korzystający z niego głównie w celu przygotowania posiłków zapłacą średnio o 31 groszy więcej w skali miesiąca. Ci, którzy używają gazu np. do ogrzewania domu zapłacą o około 3 złotych więcej.

To niejedyna podwyżka na rachunkach Polaków w 2021 roku. Wzrosły też opłaty za prąd. Większość operatorów podniosła stawki za energię, co już zostało zatwierdzone przez URE.

Mało tego, na fakturach pojawi się też nowa pozycja – opłata mocowa. Taka należność wynika wprost z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która „tworzy mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności”. Innymi słowy, to opłata za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. W zależności od zużycia prądu, każdego miesiąca zapłacimy o kilka złotych więcej.

RadioZET.pl/URE