Zamknij

Kamera zmierzy temperaturę? Prawo.pl: wytyczne dla galerii handlowych

27.04.2020 14:57
Galerie handlowe. Kiedy otwarcie. Wytyczne dla przedsiębiorców
fot. Karkas/shutterstock (ilustracyjne)

Kamery termowizyjne do mierzenia temperatury w galeriach handlowych? Resort rozwoju pracuje nad nowymi wytycznymi w związku z odmrażaniem gospodarki – poinformował serwis Prawo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Otwarcie galerii handlowych zostanie poprzedzone pracami nad systemem bezpieczeństwa klientów. Jak informuje portal Prawo.pl, Ministerstwo Rozwoju pracuje nad wytycznymi dla poszczególnych branż, które mają zapewnić bezpieczne odmrożenie gospodarki.

Mowa m.in. o montażu kamer termowizyjnych do mierzenia temperatury. Ich zadaniem będzie mierzenie temperatury klientom wchodzącym do sklepu. Aplikacja zaś zidentyfikuje potencjalnie zagrożonych.

Zobacz także

Wątpliwości co do takiego rozwiązania mają m.in. prawnicy.

Po pierwsze nie ma pewności, co do ich charakteru prawnego, po drugie nie wszystkie rozwiązania są do zaakceptowania przez biznes, na przykład wyłączenie z odmrażania wysp handlowych czy regulacje dotyczące pomiaru temperatury pracowników i klientów 

– wyjaśnia serwis Prawo.pl

Zdaniem ekspertów pomysł może okazać się skuteczny i niezbędny dla bezpiecznego odmrażania rynku. Konieczna jest jednak ochrona danych klientów.

Zobacz także

O aplikacji, która miałaby towarzyszyć otwarciu galerii mówili m.in. eksperci z Konfederacji Lewiatan. Aplikacja dzieliłaby ona ludzi na trzy kategorie bezpieczeństwa: po zakażeniu - czerwony, po kwarantannie – żółty, bez kontaktu z wirusem - zielony. Jak czytamy, stosowanie aplikacji byłoby warunkiem wpuszczania do sklepu.

Wszystko wskazuje, że taką rolę ma spełniać aplikacja ProteoGo Safe nad którą pracuje Ministerstwo Cyfryzacji. Czy to oznacza, że będziemy inwigilowani, by móc robić bezpiecznie zakupy? „ – czytamy w serwisie Prawo.pl.

Maciej Gawroński, radca prawny, partner w Gawroński & Partners mówi o ingerowaniu poprzez taką aplikację w prywatność. - Polski rząd wykorzystuje pretekst rzekomej epidemii do wprowadzania kolejnych narzędzi inwigilacji, wprost kopiowanych z systemu chińskiej dyktatury komunistycznej. Moim zdaniem stosowanie tej aplikacji nigdy nie będzie mogło opierać się o przesłankę dobrowolnej zgody. To będzie czysty przymus - zauważa ekspert.

Zobacz także

Serwis zwraca też uwagę na kwestię obowiązków zarządców centrów handlowych. Przedsiębiorcy będą musieli zapewnić klientom wymagane środki bezpieczeństwa, nie tylko płyny do dezynfekcji czy rękawiczki. Chodzi np. o mierzenie temperatury, za co odpowiadać mają kamery termowizyjne przy wejściach do centrów handlowych.

Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych mówi o ogromnych kosztach takiego przedsięwzięcia.  – Po pierwsze, dlaczego kamery mają być w centrach handlowych, a nie np. na dworcach, w zakładach pracy czy gdziekolwiek indziej gdzie przebywają ludzie. Po drugie, nie wprowadza się takich rozwiązań w innych krajach bo większość osób przechodzi bezobjawowo a to bardzo duży koszt. Gdybyśmy musieli zainstalować je przy wszystkich wejściach, to jest to koszt ok. 500 mln złotych, a rozwiązania te powodowałyby zatory - mówi dyr. Knap.

Kiedy otwarcie galerii handlowych?

Z przedstawionego przez rząd planu odmrażania gospodarki wynika, że otwarcie sklepów w centrach handlowych ma nastąpić w ramach III etapu luzowania restrykcji. Jak przekazała jednak „Rzeczpospolita” niewykluczone, że dojdzie do tego szybciej. Nieoficjalnie mowa o dacie 18 maja.

RadioZET.pl/Prawo.pl