Zamknij

Centra handlowe apelują do klientów: nie możemy dopuścić do kolejnego lockdownu

31.08.2021 16:57
Niedzielski o noszeniu maseczek w sklepach
fot. PAP/Albert Zawada

Handlowcy ruszają z nową akcją, która ma przypomnieć Polakom o trwającej wciąż pandemii. - Nie chcemy dopuścić do rozwoju pandemii i kolejnego lockdownu – powiedział Jan Dębski – prezes PRCH.

Lockdown znów stanie się faktem, jeśli Polacy nadal będą unikać szczepień i nie będą przestrzegali obowiązujących, poluzowanych restrykcji. Handlowcy obawiają się powrotu obostrzeń i wizji zamknięcia centrów handlowych.

Polska Rada Centrów Handlowych wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim ogłosiła  akcję „Bezpieczna witryna, bierz przykład z manekina”. Maseczki na manekinach za witrynami sklepów mają przypomnieć klientom o obowiązujących zasadach i uświadomić, że ich nieprzestrzeganie może prowadzić do ponownego zamknięcia sklepów.

Handlowcy apelują do klientów o noszenie maseczek

„PRCH zaprasza klientów galerii oraz całe społeczeństwo do solidarnego noszenia maseczek i zachowania zasad sanitarnych, aby zapobiec kolejnej fali pandemii” – czytamy w komunikacie Rady.

Jak czytamy, projekt „ma na celu promocję noszenia masek przez klientów w centrach handlowych i w przestrzeni publicznej oraz ponowne wzmocnienie informacji o zasadach sanitarnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa”.

Handlowcy skarżą się, że Polacy coraz częściej łamią zasady sanitarne i nie zakrywają nosa i ust w miejscach publicznych. By o tym przypomnieć, centra handlowe wyposażą swoje manekiny w maseczki.

- Przed nami powrót do szkół, intensyfikacja zakupów, zwiększenie aktywności. Dzisiaj niewiele może zrobić każdy samodzielnie, jednak jeśli razem wszyscy dostosujemy się do prostych zasad sanitarnych, to zwiększymy szansę na powstrzymanie fali pandemii, zmniejszenie liczby zachorowań – apeluje Jan Dębski – prezes PRCH.

Obserwuję ludzi w różnych miejscach, także poza centrami. Niektórzy zapomnieli o zagrożeniu, może nie uświadamiają sobie niebezpieczeństwa. Jednak ono istnieje, jest bardzo realne. Wiemy, że zagraża nam kolejna fala pandemii, podobnie jak innym krajom 

Jan Dębski

Przedstawiciel branży przypomniał, że nie trzeba wprowadzać kolejnych obostrzeń. By uniknąć lockdownu wystarczy przestrzegać zasad DDM – dezynfekcja, dystans, maseczka.

- Centra są bezpieczne, zachowują wszelkie możliwe środki ostrożności i nieustannie przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Jednak bez zastosowania się do nich ludzi w galeriach, nasza skuteczność jest ograniczona. Prosimy klientów, społeczeństwo o wspólne działanie, o jeszcze jeden wysiłek i solidarność. Widzimy naokoło tyle komunikatów, że stają się dla niektórych jakby przezroczyste – mówił prezes PRCH.

Branża podkreśla, że kolejny lockdown byłby gwoździem do trumny dla handlowców, którzy wciąż odrabiają straty po poprzednich lockdownach.  „Dzisiaj priorytetem jest zrobienie wszystkiego, aby nie doszło do czwartej fali pandemii. Branża solidarnie odpowiedziała na poprzednie apele PRCH i teraz kolejny raz może stanąć po jednej stronie, aby w odpowiedzialny sposób reagować na sytuację zagrożenia, chronić siebie i innych” – czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/PRCH