Zamknij

Galerie handlowe. Przedsiębiorcy apelują o wsparcie

05.11.2020 10:16
Galerie handlowe zamknięte. Przedsiębiorcy apelują o wsparcie
fot. Vera Petrunina/shutterstock (ilustracyjne)

Galerie handlowe znów odczują skutki lockdownu. Od soboty 7 listopada mogą w nich działać jedynie punkty usługowe, sklepy spożywcze i apteki. Handlowcy apelują o wsparcie.

Lockdown po raz kolejny uderzył w handlowców. Decyzja premiera o niemalże całkowitym zamknięciu galerii handlowych od najbliższej soboty wywołał oburzenie w branży.

Handlowcy piszą o „pogłębieniu kryzysu” i żądają pilnej pomocy. Jednym z postulatów jest abolicja czynszowa, czyli umorzenie długu.

Handlowcy apelują o wsparcie

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług wydał oświadczenie w sprawie zamknięcia galerii. Przedsiębiorcy piszą o pozbawieniu możliwości funkcjonowania setek firm i odcięcie zarówno ich, jak i pracowników od źródła przychodów z dnia na dzień.

Zobacz także

Branża wskazuje, że przedsiębiorcy znaleźli się w takiej samej sytuacji jak podczas wiosennego lockdownu. Wtedy jednak mogli liczyć na abolicję czynszową, czyli umorzenie części długu.

Ponowne zamknięcie centrów handlowych wiąże się w naszym przekonaniu z respektowaniem rozwiązań prawnych zastosowanych podczas pierwszego lockdownu. Rząd mając na względzie los setek tysięcy polskich pracowników w ramach tarczy antykryzysowej potwierdził abolicję czynszową. Takie regulacje powinny mieć zastosowanie w obecnej sytuacji

Zarząd ZPPHiU

„W najprostszym ujęciu: brak handlu oznacza brak konieczności płacenia czynszów”– czytamy w oświadczeniu. Przedsiębiorcy wskazują ponadto, że sklepy nie zdążyły odrobić strat po wiosennym zamrożeniu gospodarki. Piszą o gigantycznych stratach i luce gotówkowej, którą pokryć powinny działania rządu. - Niepokoi nas perspektywa pogłębienia skutków kryzysu ” – dodaje Zarząd ZPPHiU.

Zobacz także

Swoje stanowisko wyraziła też Polska Rada Centrów Handlowych. Przedsiębiorcy apelują do rządu o adekwatne do potrzeb branży wsparcie sektora handlowego i „pilne uruchomienie tarczy pomocowej”

Rada zrzeszająca ponad 200 firm w oświadczeniu wskazuje na skutki wiosennego lockdownu.

Ograniczenie działalności centrów handlowych trwające 7 tygodni, a dla niektórych branż nawet dłużej, którego koszt w całości ponieśli właściciele obiektów handlowych, kosztowało wynajmujących utratę przychodów na poziomie około 1 miliarda złotych 

Polska Rada Centrów Handlowych

- Apelujemy jednocześnie o uruchomienie centrów handlowych, tak szybko jak tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Będzie to wartościowa forma wsparcia dla sektora, który w okresie przedświątecznym ma szansę na wygenerowanie przychodów – wskazują przedsiębiorcy.

RadioZET.pl