Zamknij

Galerie handlowe w Warszawie do modernizacji. Pojawią się mieszkania na wynajem

03.09.2021 19:47
CH Reduta
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Monofunkcyjne centra handlowe są przestarzałe, ich potencjał można wykorzystać lepiej – przekonuje Atrium, właściciel kilku obiektów w Warszawie. Inwestor zamierza je rozbudować, przekształcając w kompleksy z częścią handlową, biurową, a nawet mieszkaniami na wynajem.

Galerie handlowe, w których można tylko zrobić zakupy, to relikt XX wieku – przekonuje Atrium. Obiekty, które zostały zbudowane w latach 90. minionego stulecia nie sprawdzają się do końca w dzisiejszej rzeczywistości – a przynajmniej mogłyby radzić sobie lepiej.

Z tego powodu właściciel chce je przekształcić w coś zupełnie innego, lepiej przystosowanego do wymagań XXI wieku i w związku z tym bardziej opłacalnego. Duże zmiany szykowane są dla  trzech dużych galerii handlowych doskonale znanych warszawiakom.

Trzy galerie handlowe w Warszawie do modernizacji. Właściciel chce dobudować mieszkania

Mieszkania w Warszawie drożeją z miesiąca na miesiąc. Inwestycja w nieruchomości jest tak bardzo opłacalna, że duże fundusze kupują na pniu setki nowych mieszkań. To jeszcze bardziej winduje ceny, gdyż lokal zaczyna po prostu brakować.

Galerie handlowe z kolei opłacają się mniej, niż kiedyś – szczególnie że wczesne obiekty, budowane w latach 90. XX wieku, z założenia były monofunkcyjne. Miały służyć, i robią to do dziś, tylko do prowadzenia handlu.

Atrium chce to zmienić. Plany rozwoju centrów Reduta przy Al. Jerozolimskich, King Cross przy Jubilerskiej oraz Targówek przy Głębockiej zaczęły krystalizować się przed pandemią, lockdown i obostrzenia przyspieszyły podjęcie decyzji. Obiekty mają zostać uzupełnione o nowoczesne i wielofunkcyjne kompleksy, z częściami przeznaczonymi na handel, biura, mieszkania i hotele.

W imieniu Atrium plany odmienienia galerii handlowych zdradził „Gazecie Wyborczej” Marcin Olech.

Doszliśmy do wniosku, że najlepsze byłoby zastąpienie tych centrów handlowych zabudową wielofunkcyjną. Myślimy o mieszkaniach na wynajem, z handlem i usługami na niższych kondygnacjach, z hotelami i biurami od strony tras komunikacyjnych.

Marcin Olech

Jak przekazał nam Graham Kilbane, Group Chief Development Officer w Atrium Group, plany rozwoju centrów mają przyczynić się do wzrostu przychodów zarówno właściciela obiektu, jak i partnerów biznesowych i najemców. 

Atrium ogłosiło strategię dywersyfikacji swoich lokalizacji i powołanie nowej części biznesowej skoncentrowanej na poszerzeniu działalności o apartamenty na wynajem. W tej chwili przechodzimy proces weryfikacji i oceny potencjału działek, których jesteśmy właścicielami, a które w znacznej części są zlokalizowane obok naszych centrów handlowych, tak aby móc zweryfikować możliwość budowy na nich apartamentów na wynajem. Proces ten wymaga cierpliwości, spojrzenia długoterminowego i wielokrotnych konsultacji. Doceniamy możliwość dialogu z warszawskim Ratuszem tak, jak i lokalnymi społecznościami, które pomagają nam w pracach nad tą długoterminową wizją. Głos naszych klientów, jest w tej kwestii kluczowy, bo to im powierzchnie te będą służyły przez kolejne dekady.

Graham Kilbane

Rozmowy o modernizacji trzech centrów handlowych prowadzone są między Atrium a warszawskim ratuszem od dwóch lat. - Wierzymy, że w najbliższym czasie uda nam się wypracować wspólnie ostateczną wizję tego, jak te obiekty powinny wyglądać - przakazał nam inwestor, dodając, że patrzy na 15 lat do przodu i planuje takie zmiany, żeby należące do niego centra były atrakcyjne zarówno dla klientów, jak i partnerów oraz najemców.

Rozmowy z ratuszem obejmują dostosowanie stadium zagospodarowania miasta. Tereny, na których stoją należące do Atrium galerie, przeznaczone są na wielkopowierzchniowe obiekty handlowe. Warunki wskazują, że funkcja handlu ma być podstawowa – nie precyzuje jednak proporcji innych funkcji, a więc biurowej, hotelowej i mieszkalnej. Bez uściślenia stadium inwestor nie może więc zacząć planować inwestycji.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/Atrium Group