Zamknij

Otwarcie galerii handlowych. Jakie zmiany od 28 listopada?

27.11.2020 08:26
galerie handlowe znów otwrate
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rząd zdecydował o otwarciu galerii handlowych od soboty 28 listopada. O jakich zasadach muszą sprzedawcy i klienci w centach handlowych?

Lockdown nam już nie grozi? Spadająca liczba dziennych zakażeń koronawirusem daje nadzieję na luzowanie obostrzeń w gospodarce.

Podczas ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania biznesu. Część restrykcji zniknie już w sobotę 28 listopada.

Odmrażanie gospodarki. Co się zmieni od 28 listopada?

W stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekt zakłada stopniowe luzowanie obostrzeń począwszy do soboty 28 listopada. Co dokładnie się zmieni?

Od najbliższej soboty 28 listopada galerie handlowe znów zostaną otwarte. Do tej pory w centrach handlowych mogły działać jedynie punkty usługowe i sklepy spożywcze. Handlowcy apelowali do rządu o szybkie zniesienie obostrzeń. Argumentowali, że zamkniecie galerii w okresie przedświątecznym przyniesie dla branży gigantyczne straty.

Zobacz także

Rząd zdecydował, że soboty znów możliwa będzie działalność sklepów w galeriach i parkach handlowych. Nadal zawieszona będzie działalność sal zabaw. Sprzedawcy muszą jednak pamiętać o reżimie sanitarnym.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2. Nadal będą obwiązywać tzw. godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00. Co istotne, projekt zakłada także rezygnację z godzin dla seniorów 24 grudnia z uwagi na krótszy czas pracy sklepów w tym dniu.

Zobacz także

Pozostałe obostrzenia zostaną utrzymane. Nadal należy zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej, nadal też zawieszona jest działalność kin i teatrów, parków rozrywki czy hoteli. Lokale gastronomiczne, także  w galeriach handlowych, mogą podawać jedzenie wyłącznie na wynos. Kiedy siłownie, bary i hotele zostaną otwarte?

Powyższy stan prawny utrzyma się przynajmniej do 27 grudnia. Po tym okresie, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, Polska znów zostanie podzielona na trzy strefy: czerwoną, żółtą i zieloną.

Jeśli jednak liczba zakażeń w najbliższych tygodniach nie będzie spadać, scenariusz wprowadzenia narodowej kwarantanny nie jest wykluczony. Rozwiązanie to ma zostać wprowadzone w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.

RadioZET.pl