Zamknij

Galerie znów otwarte. O czym muszą pamiętać klienci i sprzedawcy?

04.05.2020 07:25
Otwarcie galerii handlowych. Na jakich zasadach?
fot. Shutterstock/SmartPhotoLab (ilustracyjne)

W ramach drugiego etapu "odmrażania" gospodarki rząd zdecydował o otwarciu galerii handlowych. Zakupy w takich centrach można robić od poniedziałku 4 maja. Na jakich zasadach?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

W ramach drugiego etapu gospodarki od 4 maja otwarte są centra handlowe. Chodzi głównie o sklepy i punkty usługowe z wyłączeniem stref takich jak gastronomia, kina, siłownie, place zabaw i wyspy handlowe. Bary i restauracje w galeriach będą mogły sprzedawać jedzenie na wynos.

Zgodnie z zaleceniem resortu rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie można jeszcze skorzystać z szatni, przechowalni ubrań czy przedmiotów. Z użytku są wyłączone też wszelkiego rodzaju fontanny.

Zobacz także

Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz przedstawicielami zainteresowanych środowisk przygotowało wytyczne dla handlu w galeriach. Ich celem – jak podkreślił resort – jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem.

Wytyczne dla galerii handlowych:

Od 4 maja w każdym centrum handlowym muszą być wydzielone strefy gastronomiczne z widoczną, barierą oddzielającą. W każdej ze stref może znajdować się jedna osoba na każde 15 m kwadratowych. Osoby w kolejkach powinny zachować 2-metrowy dystans. W utrzymaniu odpowiedniej odległości powinny im pomóc umieszczone w widocznych miejscach wskazówki (naklejki lub znaki).

Zgodnie z rekomendacjami, klienci muszą mieć możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie znajdującym się na terenie obiektu handlowego lub w punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu, ewentualnie w automacie do zakupu maseczek.

Zobacz także

Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o obowiązku zainstalowania jak największej liczby dozowników z płynem do dezynfekcji na terenie całego obiektu.

O czym powinni pamiętać klienci? Poza limitem osób w galeriach i zachowaniem dystansu kupujący w galeriach mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych zapewnionych przez operatora danego sklepu. Co więcej, tak jak dotychczas muszą zasłaniać nos i usta np. maseczką ochronną.

Wytyczne regulują także zasady parkowania. Zgodnie z nimi klienci są zobligowani do parkowania na co drugim miejscu, a w przypadku braku takiej możliwości, do zachowania dystansu przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdów.

RadioZET.pl/PAP