Zamknij

Galerie handlowe ponownie zamknięte. Kolejny lockdown trwa

28.12.2020 08:19
Galerie znów zamknięte
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Jest nowelizacja rozporządzenia antycovidowego, które wprowadza kolejny lockdown dla przedsiębiorców. Ograniczenia będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku.

Galerie handlowe ponownie zostały zamknięte, podobnie jak hotele, restauracje, czy stoki narciarskie. Rozpoczynające się 4 stycznia ferie zimowe upłyną pod znakiem kolejnego lockdownu.

2021 rok rozpocznie się ograniczeniami w gastronomii, hotelarstwie i w handlu. Tłumaczymy, jakie ograniczenia już obowiązują.

Kolejny lockdown już trwa. Ograniczenia do 17 stycznia

Do 17 stycznia 2021 r. hotele, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko "na wynos", a wyciągi narciarskie dostępne jedynie w ramach sportu zawodowego. Ograniczona została także działalność galerii handlowych.

Zobacz także

To założenia kolejnej nowelizacji rozporządzenia rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zakaz prowadzenia działalności. Kogo dotyczy?

 Do 17 stycznia 2021 r. ustanowiony został zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).

Zobacz także

Handel. Jakie ograniczenia?

Działalność galerii handlowych ponownie została ograniczona. W centrach tych otwarte pozostaną tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami. Sklepy m.in. odzieżowe działające w galeriach będą zamknięte. Zakazane jest również prowadzenie handlu detalicznego lub działalność usługowa na wyspach handlowych.

Zobacz także

Co więcej, we wszystkich sklepach obowiązuje niezmiennie limit klientów. W placówkach do 100 mkw. przebywać może 1 osoba na 10 m2. Większe sklepy mogą przyjąć 1 klienta  na 15 mkw. Nadal, z wyłączeniem weekendów, obowiązują godziny dla seniorów od 10 do 12.

Hotele nadal zamknięte dla turystów

Hotelarze w dalszym ciągu nie mogą przyjmować turystów. Zakaz ten będzie obowiązywał do 17 stycznia. Są jednak wyjątki, o których czytamy w rozporządzeniu. Usługi hotelarskie można świadczyć np. w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych.

Zobacz także

Hotele otwarte są też dla medyków, pilotów, kierowców wykonujących transport drogowy, dla pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego, dla funkcjonariuszy służb państwowych m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. W hotelach mogą być zakwaterowani również sportowcy i ich trenerzy oraz dyplomaci.

Restauracje działają tylko na wynos

Z rozporządzenia wynika, że do 17 stycznia gastronomia także nie wróci do pełnego funkcjonowania. Restauracje i bary nadal mogą działać tylko na wynos. Takie same przepisy dotyczą punktów gastronomicznych w hotelach czy w galeriach handlowych. Zamknięte będą też bary ulokowane przy stokach narciarskich, które również nie będą mogły działać do 17 stycznia. Nie wynika to jednak wprost z rozporządzenia.

Zobacz także

W akcie mowa o tym, że organizacja współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzeń sportowych jest dopuszczalna wyłącznie w przypadku sportu zawodowego. Wydarzenia mogą odbywać się bez udziału publiczności.

RadioZET.pl/PAP