Zamknij

Handlowcy apelują o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w galeriach

08.05.2020 15:56
Galerie handlowe a koronawirus. Jest apel do klientów łamiących zasady
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Bez maseczek i rękawiczek ochronnych - tak wielu klientów galerii handlowych robi zakupy, co może powodować większe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ze specjalnym apelem wystąpiła Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD).

Galerie handlowe od 4 maja znów są otwarte w całym kraju. Przez ponad miesiąc były zamknięte po tym, jak rząd wydał obostrzenia podczas walki z pandemią koronawirusa. Ich otwarcie było możliwe w ramach II etapu "odmrażania" gospodarki.

Jednak zakupy w wielkopowierzchniowych sklepach i innych punktach handlowych odbywają się od poniedziałku w ramach reżimu sanitarnego. Część klientów jednak nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek czy dezynfekcji rąk.

Apel handlowców do klientów

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) skierowała apel do klientów o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - m.in. o noszenie w sklepach masek ochronnych lub przyłbic oraz dezynfekowanie przed wejściem rąk.

Zobacz także

- W sieciach handlowych zrzeszonych w POHiD stwarzamy konsumentom warunki do bezpiecznych zakupów, udostępniamy im środki do dezynfekcji rąk bądź rękawiczki, cały czas informujemy też klientów o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa - podkreśliła Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Służą temu między innymi oznakowania umożliwiające zachowanie bezpiecznego dystansu, liczne plakaty oraz radiowęzeł (...) Apelujemy do niezdyscyplinowanych klientów o respektowanie zasad bezpieczeństwa i nieutrudnianie pracy personelowi sklepów

Renata Juszkiewicz

Podkreśliła, że jedynie dzięki wysiłkom branży, pracowników handlu i konsumentów jesteśmy w stanie ograniczyć zasięg rozprzestrzeniania się pandemii.

Od 4 maja decyzją Rady Ministrów został wprowadzony kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Przywrócono m.in. działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 mkw., przy założeniu ograniczenia liczby osób do 1 osoby na 15 mkw. powierzchni, na której jest dokonywana sprzedaż lub są świadczone usługi.

Zobacz także

Do odwołania będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenie działalności usługowej na tzw. wyspach handlowych.

Nie obowiązują już m.in. wprowadzone od 1 kwietnia br. godziny dla seniorów. Sklepy nadal muszą jednak udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekcyjne.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Firmy członkowskie POHiD stworzyły w Polsce blisko 200 tys. miejsc pracy. 

RadioZET.pl/PAP