Zamknij

GUS podał dane za czerwiec: zatrudnienie w dół, pensje w górę

17.07.2020 11:49
GUS. Średnia pensja i zatrudnienie w czerwcu 2020
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News

Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane z rynku pracy. Zarabiamy więcej, ale poziom zatrudnienie spada.

GUS poinformował, że w czerwcu 2020 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o ponad 3 procent w skali roku. Zarabiamy natomiast więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Jak komentują analitycy z mBanku „po serii negatywnych niespodzianek w danych z rynku pracy w poprzednich miesiącach, czerwiec zaskoczył pozytywnie”.

Zatrudnienie w dół, pensje w górę

W porównaniu z poprzednim rokiem, więcej osób pozostaje bez pracy – wynika z danych GUS. Pozytywną informacją jest fakt, że z miesiąca na miesiąc zatrudnienie wzrasta. Analitycy z mBanku przypomnieli, że od maja zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 11,9 tysięcy etatów. Jak twierdzą eksperci, takie sezonowe przyrosty są typowe dla czerwca każdego roku.

Analitycy wskazują jednak, że w tym przypadku to nie sezonowość odegrała kluczową rolę, lecz stopniowy powrót do normalności w dobie koronakryzysu.

Zobacz także

- Główną rolę, naszym zdaniem, odgrywały powroty do pełnego wymiaru etatu czy powroty do pracy po okresach zawieszenia funkcjonowania firm. Swój udział mogła mieć tez potencjalnie mniejsza liczba świadczeń opiekuńczych (otwierane żłobki i przedszkola, koniec roku szkolnego). Pod tym względem większej fali powrotów do pracy można oczekiwać jednak dopiero z zakończeniem okresu wypłacania świadczeń (wg stanu na dziś wypłata świadczenia opiekuńczego przedłużona jest do 26 lipca) – przypomnieli ekonomiści z mBanku.

Dobrą informacją z rynku pracy są dane o wzroście wynagrodzeń. GUS wskazał, że przeciętna pensja wzrosła o ponad 3 procent w skali roku i wyniosła w czerwcu 5286,00 złotych. Urząd poinformował, że płace rosły w niemalże wszystkich sektorach. Od 1,3 proc. wzrostu w sekcji „zakwaterowanie i gastronomia” po 9-procentowe wzrosty w administracji. Spadek wynagrodzeń odnotowano jedynie w branży rolniczej, leśnictwie i łowiectwie.

RadioZET.pl