Zamknij

GUS wyliczył średnią pensję. Kto może liczyć na takie zarobki?

19.02.2020 11:42
GUS. Średnia pensja a zarobki w Lidlu, Biedronce, Kauflandzie
fot. Shutterstock/Shift Drive (ilustracyjne)

Zatrudnienie rośnie wraz z wynagrodzeniem Polaków. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego to sygnał o dobrej kondycji rynku pracy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

GUS zbadał pensje i zatrudnienie w firmach, które zatrudniają więcej niż 9 osób.  Efekt? Więcej osób pracuje, a ich pensje są wyższe niż rok temu.

W styczniu 2020 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o ponad i punkt procentowy w porównaniu do ubiegłego roku. Rośnie też średnia płaca. Ta jest o 7,1 proc. wyższa niż rok temu i wynosi 5282,80 złotych.

Zobacz także

Zatrudnienie rośnie wolnej

Analitycy z ING oceniają dynamikę wzrostu zatrudnienia. Ta, rok do roku, wyniosła nieco ponad 1 procent. W grudniu zaś mieliśmy do czynienia z 2,6 proc. wzrostem. Dlaczego zatrudnienie rośnie wolniej?

- Uwagę zwraca przede wszystkim spadek dynamiki zatrudnienia. W naszej ocenie może on wynikać z ograniczenia etatów w podmiotach mniejszych, które najmocniej odczuły wpływ skokowego wzrostu wynagrodzenia minimalnego - napisał w komentarzu starszy ekonomista ING Piotr Popławski.

Zobacz także

W ocenie ekonomisty ING, wzrost dynamiki płac najprawdopodobniej również jest efektem podniesienia minimalnego wynagrodzenia - o 15,6 procent. Najniższa pensja w 2020 roku wynosi 2600 złotych.  

- Od miesięcy widzimy pogorszenie wskaźników koniunktury dotyczących rynku pracy, czy spadek wakatów. Skutkowało to stopniowym spowalnianiem dynamiki płac w poprzednich miesiącach - ocenił Popławski.

Statystyczna pensja a realne zarobki

Wzrost płacy minimalnej pociągnął za sobą podwyżki, przez które rośnie także przeciętne wynagrodzenie. Statystyczny Polak w sektorze przedsiębiorstw zarabia dziś 5282,80 złotych brutto, czyli – w przypadku umowy o pracę – nieco ponad 3800 złotych na rękę. Kto może liczyć na taką pensję?

Portal ciekaweliczby.pl zebrał w jednym miejscu przykładowe zarobki w 2020 roku. Komu najbliżej jest do średniej płacy? Pod kreską, czyli poniżej przeciętnej płacy, jest wynagrodzenie podstawowe większości nauczycieli. Zgodnie z rozporządzeniem dot. ich podstawowych pensji, nauczyciel kontraktowy z tytułem magistra zarobi 2663 zł brutto, dyplomowany – 3817 zł brutto.

Lekarz i dentysta na stażu musi liczyć się ze średnią pensją w wysokości 2500 złotych. Pensje lekarzy odbywających specjalizację przekraczają zwykle 4000 złotych.

Podobnego rzędu zarobki oferują swoim pracownikom sieci handlowe. Np. Kaufland, który od 1 marca wprowadził podwyżki, oferuje kasjerom 3900 złotych pensji. Sprzedawcy w Lidlu także mogą liczyć na pensję w wysokości 4 tysięcy złotych brutto. Podobne pensje proponuje Biedronka, gdzie np. kierownik sklepu dyskontera może liczyć na 5900-6500 złotych brutto wynagrodzenia.

Zobacz także

RadioZET.pl/ciekaweliczby.pl/PAP/GUS