Zamknij

Pensje Polaków w górę. Średnie wynagrodzenie to prawie 6 tys. zł

21.01.2021 15:43
GUS- pensje Polaków w górę
fot. Wojtek Laski/East News

Zaskakująco dobre dane Głównego Urzędu Statystycznego. Pandemiczny, 2020 rok rynek pracy zakończył wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Zarabiamy średnio niemal 6 tysięcy złotych.

Wynagrodzenia rosną mimo kryzysu gospodarczego. Wiosenny lockdown wywołał falę zwolnień i cięć pensji, ale koniec roku przyniósł poprawę – przynajmniej w statystykach.

GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosło 5973,75 zł, co oznacza wzrost o 6,6 proc. w skali roku.

Polacy zarabiają więcej. Dane GUS

Polacy zarabiają średnio niemal 6 tysięcy złotych. Eksperci są zgodni: koniec roku przyniósł rekordowy skok w wysokości przeciętnej pensji. Ta w listopadzie wyniosła 5484,07 zł, w październiku  5458,88 zł, a we wrześniu 5371,56 zł.

Największa różnica zauważalna jest w porównaniu z majową pensją, która wyniosła 5119,94 zł.

Analityk z Credit Agricole Jakub Olipra ocenił, w stosunku do listopada 2020 r. wynagrodzenie to zwiększyło się o 8,9 proc. Wskazał też, że taki skok spowodowany jest m.in. wypłatą premii świątecznych w firmach. Końcem roku pracodawcy wypłacają często dodatki kwartalne i nagrody.

Entuzjazm studzą nieco analitycy z banku PKO BP, którzy wskazują, że ze względu na powszechne stosowanie innych niż umowa o pracę form zatrudnienia, dane GUS o sytuacji na rynku pracy mogą nie odzwierciedlać w pełni kondycji firm, zwłaszcza w takich branżach, jak zakwaterowanie czy gastronomia. Tam powszechną firmą zatrudnienia są śmieciówki, głównie umowy zlecenia, które pomijane są w statystyce.

Dawid Pachucki, ekonomista ING Banku Śląskiego zaznacza, że dane GUS to dobry znak dla gospodarki.

Dane z rynku pracy w Polsce po raz kolejny zaskakują na plus i pokazują, że rynek ten nie poddaje się falom pandemii 

Dawid Pachucki, ekonomista ING Banku Śląskiego

- Efekt wyżej płacy ten mógł być naszym zdaniem dodatkowo wzmocniony wyprzedzającymi podwyżkami przed skokiem pensji minimalnej w 2021 r. - podkreślił Pachucki.

Nieco mniej optymistyczne są dane dotyczące zatrudnienia. GUS podał co prawda, że w porównaniu z listopadem, w grudniu więcej osób znalazło zatrudnienie. Nie zmienia to jednak faktu, że wskaźnik ten w skali roku wciąż jest na minusie.

Według danych danych GUS za grudzień z sektora przedsiębiorstw, przeciętne zatrudnienie wzrosło w ciągu miesiąca o 10 tys. miejsc. W skali roku jednak spadek wyniósł – 1 proc.

RadioZET.pl/PAP