Zamknij

Spada zatrudnienie, ale rosną wynagrodzenia. Ile wyniosły w styczniu?

17.02.2021 17:34
GUS: wynagrodzenie i zatrudnienie w styczniu 2021
fot. Marek BAZAK/East News

Lockdown ma duży wpływ na rynek pracy. Zmiany w gospodarce znajdują odzwierciedlenie w danych o zatrudnieniu. Sprawdzamy przeciętne wynagrodzenie w styczniu w sektorze przedsiębiorstw.

Lockdown jest odpowiedzialny za spadek zatrudnienia oraz nieprzedłużanie umów w wielu sektorach gospodarki. Część właścicieli firm nawet wnioskuje z tego powodu o zniesienie płacy minimalnej.

W czasie gdy Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje czy firmy przestrzegają przepisów tarcz antykryzysowych, wiele podmiotów walczy o przetrwanie.

Średnie wynagrodzenie w styczniu - dane GUS

Główny Urząd Statystyczny obliczył przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2021 w sektorze przedsiębiorstw. Wyniosło ono  5536,80 zł.

W ujęciu rocznym wynagrodzenie zanotowało wzrost o 4,8 proc.

GUS o zatrudnieniu w styczniu 2021

Z danych GUS wynika, że przeciętne zatrudnienie w styczniu 2021 roku w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6314,1 tys.

W ujęciu rocznym zatrudnienie w styczniu sektorze przedsiębiorstw było niższe o 2 proc.

Wynagrodzenia i zatrudnienie poniżej oczekiwań

Analitycy ankietowani przez PAP zakładali, że zatrudnienie w styczniu spadnie o 1,1 proc, a nie aż o 2 proc. Z kolei w porównaniu do grudnia spadek wyniósł 0,2 proc. Powodem podawanym przez ekonomistów jest nieprzedłużanie przez pracodawców umów terminowych.

Z koeli Polski Instytut Ekonomiczny, powołując się na dane CEIDG i badanie NBP informuje, że wzrost płac będzie postępował przez resztę kwartału.

W bieżącym roku obserwować będziemy niższy wzrost wynagrodzeń wśród pracowników najmniej zarabiających, co jest bezpośrednio związane z mniejszą skalą podwyżki płacy minimalnej. W 2020 roku najniższe wynagrodzenie podniesiono o 15 proc., obecnie jest to 7,7 proc.

Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE

Zdaniem eksperta oznacza to mniejszy impuls, co także znajduje odzwierciedlenie przy przeliczeniu średniego wynagrodzenia.

RadioZET.pl