Zamknij

Bezrobocie stoi w miejscu. Ekonomiści: poprawy szybko nie będzie

25.11.2020 14:37
Bezrobocie nie spada
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Bezrobocie w październiku wyniosło 6,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. To piąty miesiąc z rzędu bez poprawy.

  • Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,1 proc.
  • Liczba zarejestrowanych bezrobotnych nadal przekracza milion osób
  • Zdaniem ekonomistów, na rynku pracy nieprędko nastąpi ożywienie

Bezrobocie stoi w miejscu od prawie pół roku

„Stopa bezrobocia jak stanęła, tak stoi: 6,1 proc. po raz piąty. Obstawiamy, że do końca roku stopa bezrobocia jeszcze wzrośnie, ale mało” – napisali na Twitterze ekonomiści z mBanku.

 

To komentarz do danych GUS na temat bezrobocia. Urząd potwierdził prognozę resortu pracy i oszacował, że bezrobocie w październiku piąty miesiąc z rzędu wyniosło 6,1 proc. W urzędach pracy wciąż zarejestrowanych jest ponad milion osób.

Zarówno analitycy z mBanku, jak i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju wskazują, że sytuacja nieprędko się poprawi. Paweł Borys ocenia, że sytuacja jest „niezła”.

Ponownie dobre dane z rynku pracy, wskazujące na brak wzrostu bezrobocia w październiku. Nieźle. To efekt silnego odbicia aktywności gospodarczej w okresie czerwiec - październik oraz działania tarcz antykryzysowych. W najbliższych miesiącach niewielki sezonowy wzrost stopy bezrobocia 

Paweł Borys

Taką prognozę potwierdzają też analitycy z banku Pekao. „Listopad przyniesie już zapewne sezonowy wzrost powiększony o wpływ ostatnich restrykcji gospodarczych” – czytamy w komentarzu.

 

RadioZET.pl/PAP