Zamknij

Rynek pracy. GUS: zlikwidowano prawie 100 tysięcy stanowisk

10.09.2020 18:17
GUS o likwidacji miejsc pracy
fot. Halfpoint/shutterstock (ilustracyjne)

Zwolnienia i likwidacja miejsc pracy w dobie pandemii stały się codziennością. W najnowszym raporcie Główny Urząd Statystyczny ujawnił skalę problemu.

GUS wskazał, że w drugim kwartale 2020 roku zlikwidowano ponad 93 tysiące miejsc pracy.

Jest to mniejsza liczba niż w pierwszym kwartale, aczkolwiek urząd utrzymuje, że zwolnienia nadal mają związek z epidemią.

Więcej zlikwidowanych miejsc pracy, mniej nowych stanowisk

W drugim kwartale 2020 roku zlikwidowano 93,6 tysięcy miejsc pracy – wskazał GUS. W porównaniu z początkiem roku trend likwidacji miejsc pracy wyhamował, choć dużo częściej miał związek z epidemią - wynika z danych GUS.

Zobacz także

Urząd wskazał ponadto, że w końcu drugiego kwartału liczba pracujących była o 2,7 proc. niższa niż w pierwszym kwartale.

Likwidowano łącznie prawie 22 proc. mniej miejsc pracy niż na początku roku. Zwolnienia dotyczyły m.in. branży tj. przetwórstwo przemysłowe, handel, naprawa pojazdów i budownictwo.

Zobacz także

Zdaniem Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan, dane GUS wskazują na stopniowe stabilizowanie się sytuacji na rynku pracy po pierwszym szoku spowodowanym COVID-19 i w efekcie zamrożeniem gospodarki.

W drugim kwartale, jak podaje GUS, utworzono 81 tysięcy nowych miejsc pracy, co jednak jest gorszym wynikiem w zestawieniu z pierwszym kwartałem. Na koniec marca nowych miejsc pracy było ponad 146 tysięcy. Odnotowano jednak więcej wolnych miejsc pracy niż początkiem roku, z czego zdecydowana większość, bo 85 proc. należała do sektora prywatnego.

Zobacz także

- Dane wyraźnie wskazują, że pierwszy okres koronawirusa wpłynął znacząco na wzrost liczby likwidowanych miejsc pracy. W pierwszym kwartale zlikwidowano 119,9 tys. miejsc pracy, w II kwartale - 81,9 tys. Istotnym faktem wydaje się to, że po raz pierwszy od 2012 roku liczba likwidowanych przekroczyła liczbę nowo utworzonych miejsc pracy – czytamy w komentarzu Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan.

Pandemia, jakiej doświadcza rynek pracy, w istotny sposób osłabiła wzrost zatrudnienia, a równocześnie pozwoliła pracodawcom w łatwiejszy sposób pozyskać pracowników na wolne miejsca pracy 

Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan

Ekspertka prognozuje, że rynek pracy ustabilizuje się pod warunkiem, że rząd nie wprowadzi ponownie restrykcji.

RadioZET.pl/PAP