Zamknij

GUS opublikował dane przemysłowe. Wzrosną koszty transportu

20.07.2021 13:55
GUS opublikował dane przemysłowe. Wzrosną koszty transportu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego typują wzrost kosztów transportu. Ich opinie są efektem opublikowania danych przemysłowych przez GUS. Sprawdzamy, co mówią liczby.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane przemysłowe. Produkcja wzrosła w czerwcu 2021 r. o 18,4 proc. rok do roku. Ten wynik plasuje się nieco poniżej mediany rynkowych prognoz, która wyniosła 19 proc.

Dane GUS skomentowali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ich zdaniem przemysł będzie napędzać polską gospodarkę w drugiej połowie roku. W lipcu wzrost wyniesie ok. 10 proc., a w kolejnych miesiącach dynamika będzie się stabilizować.

Wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu, ale poniżej mediany rynkowej

Polski Instytut Ekonomiczny przypomniał, że wzrost jest częściowo efektem statystycznym, ponieważ porównanie następuje względem miesięcy słabszej dynamiki.

Największy wzrost aktywności zaobserwowano w sektorach odpowiadających za produkcję komputerów i elektroniki (47,5 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (38,3 proc.). Tym samym aktywność krajowych przedsiębiorstw dalej jest stymulowana przez popyt zewnętrzny.

Przemysł będzie napędzać polską gospodarkę w drugiej połowie roku. W lipcu wzrost wyniesie ok. 10 proc., a w kolejnych miesiącach dynamika będzie stabilizować się ze względu na wygasanie efektów statystycznych. Pomimo to sytuacja tej części gospodarki jest dobra - miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wskazuje na rekordowy optymizm przedsiębiorców w branży produkcyjnej

Polski Instytut Ekonomiczny

Zdaniem analityków, ożywienie jest szczególnie widoczne w segmencie dużych i średnich przedsiębiorstw, nie dociera jednak do mniejszych firm, w których obserwowane jest niewielkie pogorszenie nastrojów.

Indeks PPI wzrósł do 7 proc. rok do roku wobec konsensusu na poziomie 6,8 proc. Według PIE za wzrost cen odpowiadają przede wszystkim branże związane z wydobyciem i przetwarzaniem surowców: górnictwo, produkcja koksu i ropy naftowej oraz metali.

Jakie będą efekty? Eksperci instytutu typują wzrost kosztów transportu. Dotychczas jego wpływ na wahania cen towarów przemysłowych był stosunkowo łagodny i ujawniał się po długich okresach. Także obecnie wzrost cen towarów przetworzonych jest wyraźnie mniejszy, pomimo, że wahania cen surowców są rekordowe. Dynamika indeksu w ostatnich dwóch miesiącach była największa od stycznia 2012 r.

RadioZET.pl/PAP