Zamknij

Polacy kupują coraz więcej paliw na stacjach, wzrost prawie o 1/4

Olga Papiernik
22.08.2018 11:54
tankowanie paliwa
fot. Piotr Kamionka/east news

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w ujęciu r/r w cenach bieżących) w lipcu br. odnotowano w dziale "paliwa stałe, ciekłe i gazowe" - o 23,2% oraz "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 12,6%, wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Ogółem, sprzedaż detaliczna w lipcu br. (w cenach bieżących) wzrosła o 9,3% r/r (wobec oczekiwanych 8,4% wzrostu).

Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym (ceny bieżące).

gus

Źródło: GUS

Ekonomiści z PKO BP: nadal silny wzrost konsumpcji prywatnej

Wzrost konsumpcji prywatnej nadal jest silny, czego źródłem jest m.in. silny wzrost realnego funduszu płac w przedsiębiorstwach - oceniają ekonomiści PKO BP komentując środowe dane GUS o sprzedaży detalicznej i wynikach finansowych przedsiębiorstw.

GUS poinformował, że sprzedaż detaliczna realnie w lipcu rdr wzrosła o 7,1 proc. wobec wzrostu o 8,2 proc. w czerwcu. Jak podał urząd, w I półroczu br. nakłady ogółem badanych przedsiębiorstw wyniosły 54,4 mld zł i były (w cenach stałych) o 10,3 proc. wyższe niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 1,1 proc.), w pierwszym kwartale br. wzrost wyniósł 6,6 proc.

Zdaniem ekonomistów z PKO BP dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej w lipcu "są neutralne dla krajowej polityki pieniężnej".

W ich ocenie struktura danych o sprzedaży pokazuje, że sprzedaż detaliczna "bazowa" nadal solidnie rośnie (w lipcu o 11,8 proc. rok do roku wobec 12,8 proc. rok do roku w czerwcu).

"Dane potwierdzają, że wzrost konsumpcji prywatnej nadal jest silny, czego źródłem jest m.in. silny wzrost realnego funduszu płac w przedsiębiorstwach. Dane sugerują, że konsumpcja jest nadal jednym z głównych motorów wzrostu PKB" - czytamy w komentarzu ekonomistów PKO BP przesłanym PAP.

Jak napisali, dane o sprzedaży pozostają w tle wobec publikacji GUS o wynikach dużych firm za pierwsze półrocze.

Według analityków wzrost nakładów inwestycyjnych w pierwszej połowie 2018 r. o 10,3 proc. rok do roku implikuje, że inwestycje przedsiębiorstw wzrosły w samym drugim kwartale br. o ponad 13 proc. rok do roku, po wzroście o 6,6 proc. rok do roku w pierwszym kwartale.

"W strukturze branżowej silne wzrosty odnotowano nie tylko w sektorach, których inwestycje są silnie związane z absorpcją środków UE. W przetwórstwie przemysłowym inwestycje wzrosły w drugim kwartale o prawie 9 proc. rok do roku (po wzroście o 1,3 proc. rok do roku w pierwszym kwartale). W dwucyfrowym tempie rosły inwestycje w informacji i komunikacji czy też w przedsiębiorstwach handlowych" - napisali ekonomiści.

Ich zdaniem "dane o inwestycjach firm implikują, że inwestycje ogółem w drugim kwartale 2018 r. mogą zaskoczyć pozytywnie, a inwestycje mogą być równie istotnym motorem wzrostu co konsumpcja".

PAP/Aneta Oksiuta/ISBnews/OP