Zamknij

GUS: Najniższe pensje w hotelarstwie i gastronomii. W Mazowieckim zarabia się najlepiej

Piotr Drabik
08.01.2019 18:04
GUS: Najniższe pensje w hotelarstwie i gastronomii. Najlepiej zarabia się w Mazowieckim
fot. Mark Umbrella/Shutterstock (ilustracyjne)

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, największy w kraju odsetek osób zarabiających nie więcej niż minimalna pensja jest w województwie świętokrzyskim. Za to najlepiej zarabia się w Mazowieckim, ale statystyki tego regionu zaburzają wyniki Warszawy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Hotelarstwo i gastronomia - w tych branżach pracuje najwięcej osób, które utrzymują równą lub niższą stawkę minimalnego wynagrodzenia (wynosiło ono wówczas ok. 2 tys. zł brutto), wynika z danych GUS za 2017 rok. W podobnej sytuacji jest także jedna trzecia pracowników w branży budowlanej.

1 mln 521 tys. pracowników w 2017 roku otrzymywało pensję równą lub mniejszą od minimalnej krajowej. W ciągu roku ta liczba wzrosła o 3,8 proc. 

Zobacz także

Jak powiedział cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" Eugeniusz Grodecki, przewodniczący Sekcji Krajowej Hotelarstwa, Gastronomii i Turystyki NSZZ „Solidarność”, tak niskie zarobki w branży turystycznej występują w małych i sezonowych obiektach. 

Według danych GUS, na które powołuje się dziennik, najwięcej osób zatrudnionych na umowę o pracę i otrzymujących stawkę nie większą od minimalnej krajowej, jest w województwie świętokrzyskim i małopolskim - odpowiednio 18 i 17 proc.

Zobacz także

Zdaniem Grzegorza Maliszewskiego, głównego ekonomisty Banku Millennium komentującego wyniki badań dla "DGP", w obu regionach dominuje "przetwórstwo rolno-spożywcze", w którym płace są niskie.

Najmniej osób z minimalną krajową pensją jest w Mazowieckim - takie wynagrodzenie otrzymuje co dziesiąty pracownik w tym regionie. Jednak eksperci podkreślają, że te wyniki zawyża Warszawa, gdzie wyższe pensje są dostosowane do większych kosztów życia.

Jednocześnie wzrosła liczba osób samozatrudnionych - w 2017 roku było ich 1,2 miliona, co było 4,3-procentowym wzrostem w porównaniu do poprzedniego okresu.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD