Zamknij

Polska giełda poradziła sobie z kryzysem najlepiej w Europie

25.02.2021 17:01
GPW miała największy przyrost przychodów ze wszystkich giełd UE
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Lockdown wpłynął na krajową i międzynarodową gospodarkę. Panika i niepokój były zauważalne również na rynku kapitałowym. Prezes GPW powiedział, że polska giełda odnotowała najwyższy przychód w trakcie kryzysu w porównaniu do europejskich parkietów.

Lockdown i kryzys w gospodarce mogą być świetną okazją inwestycyjną dla osób, które posiadają kapitał i chcą go pomnażać. Warren Buffett, jeden z najpotężniejszych inwestorów naszych czasów, od lat powtarza - „Bądź chciwy, gdy inni się boją i bój się, gdy inni są chciwi”.

Inwestowanie wymaga jednak znajomości rynku kapitałowego i świadomości zachodzących w nim procesów. O tym, jak one przebiegają, można bezpłatnie dowiedzieć się m.in. w kanałach społecznościowych Fundacji GPW.

Lockdown. GPW najlepsza w UE

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie powiedział w Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma - Dziewiąta, że Polska wypada bardzo dobrze na tle giełd w innych krajach Unii Europejskiej. Zaznaczył, że mieliśmy w tej grupie największy przyrost przychodów.

2020 r. był szalonym rokiem dla rynków finansowych: zaczął się spokojnie, potem wraz z pandemią nastąpiły spadki większe niż podczas poprzedniego kryzysu, później odbicie i mimo spadku PKB giełdy na całym świecie rosły. W skali UE nasza giełda poradziła sobie bardzo dobrze z tym kryzysem. Mieliśmy największy przyrost przychodów ze wszystkich giełd na terenie UE

Marek Dietl, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Szef polskiej giełdy dodał również, że obroty były generowane przez niepewność na rynku, a z drugiej strony debiuty takich spółek, jak Allegro przyciągnęły rzeszę indywidualnych inwestorów. - "W styczniu świętowaliśmy dziesiąty miesiąc z rządu, kiedy obroty na warszawskiej giełdzie rosły w tempie dwucyfrowym"- Marek Dietl, prezes GPW.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie pozytywnie podsumowuje 2020 rok

Z informacji podanych przez Marka Dietla wynika, że GPW była na koniec IV kwartału 2020 roku na drugim miejscu pod względem płynności. Wyprzedziła nas jedynie niemiecka giełda Deutsche Boerse.

GPW postawiła w 2020 roku na rozwijanie produktów. -"Dokończyliśmy cztery nasze pierwsze produkty technologiczne, które są oferowane globalnie. Rozmawiamy z giełdami z całego świata, czy nie byliby zainteresowani zakupem jednego z tych czterech rozwiązań. Tworzymy własny system transakcyjny, który też będziemy chcieli docelowo oferować na całym świecie" - zapowiedział Marek Dietl,prezes GPW.

Obecnie polska giełda współpracuje z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju nad przygotowaniem instrukcji dla spółek giełdowych, które pozwolą firmom prowadzić z sukcesem działania bezpieczne dla środowiska, z poszanowaniem dbania o bezpieczeństwo i ład korporacyjny (czyli jak raportować czynniki ESG - Environmental, Social and Corporate Governance).

RadioZET.pl/PAP