Zamknij

Żywność bez GMO będzie oznaczona. Sejm uchwalił ustawę

15.06.2019 13:38
GMO w żywności będzie oznaczone. Sejm uchwalił ustawę
fot. Tomasz Bidermann/Shutterstock (ilustracyjne)

Uregulowanie zasad znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO - taki cel ma uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa. Nowe przepisy wprowadzają również kary za fałszowanie informacji o żywności.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Za uchwaleniem ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych, jako wolnych od tych organizmów głosowało w środę 421 posłów, przeciw było trzech, a trzech wstrzymało się od głosu.

Teraz nowymi przepisami zajmie się Senat.

Einstein żywienia radzi: Chcesz być zdrowy? Nie jedz mięsa i mleka

Jak będą oznaczone produkty bez GMO?

Autorzy nowych przepisów przekonują, że dzięki nowym przepisom wzmocniona zostanie konkurencyjność polskich artykułów rolno-spożywczych, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego, które są wytwarzane bez udziału GMO.

Ich produkcja opiera się na paszach produkowanych z rodzimych źródeł białka roślinnego, a nie z importowanej, genetycznie zmodyfikowanej śruty sojowej.

Ustawa reguluje zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO.

Projektowane przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania żywności i pasz, jeśli chodzi o wykorzystanie GMO. Dzięki temu konsumenci mają dokonywać bardziej świadomego wyboru podczas zakupów.

Zobacz także

Kary dla producentów żywności

Nowe prawo zakłada również kary za fałszowanie informacji o żywności.

Jeżeli tak się stanie, przedsiębiorca wprowadzający taki produkt na rynek podlegać będzie karze pieniężnej w wysokości do dziesięciokrotności wartości korzyści majątkowej uzyskanej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie na rynek takiego produktu lecz nie niższej niż 2 tys. zł.

Kary będą groziły ponadto za nie posiadanie dokumentów bądź nie przeprowadzanie badań laboratoryjnych wbrew obowiązkowi.

Jeżeli tak się stanie, przedsiębiorcy będą podlegali karze w wysokości czterdziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający rok nałożenia kary, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie niższej niż 4 tys. zł.

Z kolei w sytuacji, jeśli kontrolowany podmiot nie uzyskał przychodu w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary pieniężnej, właściwe organy będą mogły wymierzyć karę pieniężną w wysokości niższej niż 4 tys. zł, ale nie niższej niż 2 tys. zł.

Zobacz także

Polacy popierają zakaz GMO w sklepach

Podczas w Sejmie, prawnicy biura legislacyjnego przestrzegali, że wprowadzone przez posłów zmiany dot. m.in. zwiększenia kar będą wymagały ponownej notyfikacji projektu w Komisji Europejskiej.

Resort rolnictwa zapewnił, że taka "dodatkowa" notyfikacja zostanie przeprowadzona, zawłaszcza że nowela miałby wejść w życie od nowego roku, czyli od 1 stycznia 2020 roku.

Strona rządowa wskazywała, że zgodnie z badaniami opinii publicznej, 65 proc. Polaków opowiada się za wprowadzeniem zakazu upraw GMO, zaś 56,8 proc. osób, mając wybór, wybrałoby produkt pochodzący od zwierząt karmionych paszą bez GMO. 

Indyk po wegańsku? Nowa tradycja na Dzień Dziękczynienia

RadioZET.pl/PAP