Zamknij

Chiński lek na nadciśnienie został wycofany z aptek

Olga Papiernik
05.07.2018 10:00
tabletki
fot. Jonathan Perez on Unsplash

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował w środę o wycofaniu z obrotu serii produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancję czynną valsartanum, wyprodukowaną przez chińskiego wytwórcę - Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd.

Wcześniej, na mocy decyzji wydawanych w ostatnich dniach, wstrzymany był obrót tymi lekami.

Decyzje wycofujące z obrotu - jak wyjaśnia GIF - są efektem rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. Powodem rekomendacji Europejskiej Agencji Leków jest zanieczyszczenie, jakie wykryto w substancji czynnej używanej do produkcji leków.

Europejska Agencja Leków wspólnie z państwami członkowskimi UE ocenia obecnie wpływ stosowania produktów zawierających zanieczyszczony valsartanum na zdrowie pacjentów. GIF poinformował, że "jako środek prewencji, w trosce o bezpieczeństwo polskich Pacjentów", Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o wycofaniu z rynku produktów leczniczych zawierających substancję valsartanum, pochodzącą od określonego wytwórcy.

Zobacz także

Produkty lecznicze zawierające valsartanum stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Jarosław Kaźmierczak zaleca, by pacjenci dotychczas leczeni produktami zawierającymi tę substancję czynną, zgłosili się do swojego lekarza prowadzącego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalisty), który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek/grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne.

Zagłosuj

Czy stosowałeś/aś lek na nadciśnienie zwierający substancję valsartanum?

Liczba głosów:

Wszystkie decyzje dotyczące wycofania z obrotu produktów leczniczych publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w zakładce "Decyzje i komunikaty".

PAP/Katarzyna Lechowicz-Dyl/OP