Zamknij

Fuzja Orlenu z Lotosem coraz bliżej. Spółki podpisały porozumienie

19.08.2020 09:36
Orlen przejmuje Lotos
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/East News

Spółki Orlen i Lotos podpisały porozumienie o współpracy ze Skarbem Państwa. Dokument dotyczy finalizacji przejęcia od Skarbu Państwa spółki Lotos.

Przejęcie Lotosu przez Orlen to jedna z największych fuzji na polskim rynku energetycznym. 18 sierpnia spółki podpisały porozumienie w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli kapitałowej nad Lotosem.

- To kolejny krok, który przybliża obie firmy do utworzenia silnego, zintegrowanego koncernu, skutecznie konkurującego na międzynarodowych rynkach i znacząco wzmacniającego bezpieczeństwo polskiej gospodarki w obszarze paliw oraz energii – informuje PKN Orlen.

Orlen przejmuje Lotos. Transakcja coraz bliżej

Przyjęte przez spółki porozumienie dotyczy przejęcia Lotosu przez Orlen. Docelowo, jak zapowiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek, do tych dwóch spółek dołączy Energa i PGNiG, które stworzą razem koncern energetyczny.

Zobacz także

- Skorzysta na tym także polska gospodarka, bo zintegrowany koncern będzie miał większe możliwości rozwoju inwestycyjnego i mocniejszą pozycję negocjacyjną. Silny multienergetyczny koncern oznacza również wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jednym z głównych beneficjentów przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS stanie się też Pomorze i jego mieszkańcy, ponieważ jeszcze bardziej zaangażujemy się w działania społeczne, kulturalne i sportowe w regionie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Zobacz także

Spółki potwierdziły w komunikacie, że warunkiem fuzji „będzie realizacja środków zaradczych wynegocjowanych z Komisją Europejską.” Jak czytamy, te mają dotyczyć zobowiązań spółek związanych z produkcją paliw i działalnością hurtową czy logistyką.  

Proces przejęcia Lotosu przez Orlen trwa od 2018 roku. Wszystko zaczęło się w lutym od podpisania listu intencyjnego przez spółki i Skarb Państwa. Wniosek w sprawie fuzji tracił do Komisji Europejskiej, która po miesiącach negocjacji wyraziła warunkową zgodę na koncentrację.

RadioZET.pl/mat.pras