Zamknij

Fundusz patriotyczny od rządu PiS. Kto dostanie pieniądze?

06.07.2020 12:36
Fundusz patriotyczny od rządu PiS. Mateusz Morawiecki zapowiedział nowy program
fot. PAP/Piotr Kowala

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w weekend powstanie nowego rządowego funduszu. Jego celem będzie wspieranie pasjonatów historii, młodych naukowców oraz fundacje i stowarzyszenia.

Fundusz patriotyczny, bo tak ma nazywać się nowy program rządowy, ogłosił w niedzielę w Czarne (woj. pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu złożył wizytę w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. "Inka" w Czarnem, podkreślał, że współczesne państwa swoją siłę muszą budować na "zdrowym patriotyzmie i sile gospodarczej".

Morawiecki pomoże historykom i grupom rekonstrukcyjnym

W najbliższym czasie powołamy fundusz patriotyczny, który będzie służył budowaniu postaw patriotycznych, który będzie wspierał pasjonatów historii, pasjonatów, którzy biorą udział w grupach rekonstrukcyjnych

Mateusz Morawiecki

Zobacz także

Dodał, że ten fundusz ma wspierać też fundacje i stowarzyszenia o "profilu patriotycznym". - Dodatkowo też chcemy wspierać młodych naukowców, którzy będą szerzyli myśli patriotyczne, którzy będą odszukiwali z przeszłości ślady polskości, ale będą też budowali na tym fundamencie naszą wielką przyszłość - powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślał, że jesteśmy winni cześć tym, którzy stali po stronie dobra. Jego zdaniem, w III RP za dużo było zachowań "takich, które można by nazwać pedagogiką wstydu".

Nie wiadomo, jaki budżet zostanie przeznaczony na nowy rządowy fundusz i w jaki sposób będzie można z niego skorzystać. Propozycja Morawieckiego padła na tydzień przed II turą wyborów prezydenckich, w których o reelekcję walczy popierany przez PiS Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski.

Zobacz także

"Nie chcemy powrotu do polityki patriotycznej orła z czekolady i różowych okularów. Mamy do pokazania tysiące wspaniałych historii, bohaterów i wydarzeń historycznych" - napisał na Twitterze Morawiecki. Nawiązał w ten sposób do akcji radiowej Trójki i "Gazety Wyborczej" "Orzeł może" z 2013 roku, w którą włączył się ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. 

RadioZET.pl/PAP