Zamknij

Alimenty od 1 października. Nowe zasady i próg dochodowy

01.10.2020 08:04
Alimenty na nowych zasadach
fot. Shutterstock/Flotsam (ilustracyjne)

Nawet 30 tysięcy osób skorzysta na nowych zasadach przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego – szacuje Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego będą bardziej dostępne za sprawą podwyższenia progu dochodowego uprawniającego do świadczeń.

Od 1 października kryterium dochodowe wzrasta o 100 złotych – z 800 do 900 złotych.

Zobacz także: Jak napisać pozew o alimenty i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

Fundusz Alimentacyjny. Więcej osób z prawem do świadczeń

Fundusz alimentacyjny ma swoje zastosowanie, gdy jeden z rodziców nie wywiązuje się z obowiązku płacenia alimentów. Alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują dzieciom na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.

Zobacz także

Warunkiem otrzymania świadczenia jest spełnienie kryterium dochodowego. Próg ten wynosił do 1 października 800 złotych na osobę. Resort pracy poinformował jednak o wzrośnie tej kwoty o 100 złotych.

Zależy nam na tym, by większa liczba rodzin i dzieci otrzymywała świadczenia, które przysługują w przypadku bezskuteczności egzekucji zasądzonych na dzieci alimentów. Stąd decyzja o podniesieniu kryterium dochodowego o 100 złotych 

Marlena Maląg

Złotówka za złotówkę

Kolejną zmianą w zasadach przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest wprowadzenie zasady złotówka za złotówkę. Co to oznacza? Jeśli dochód na jedną osobę w rodzinie przekracza 900 złotych, alimenty z funduszu będą odpowiednio pomniejszone.

– W takiej sytuacji świadczenie będzie przysługiwać w wysokości pomniejszonej o kwotę przekroczenia kryterium. Minimalna kwota świadczeń z funduszu alimentacyjnego przysługująca z zastosowaniem tego mechanizmu wynosić będzie 100 zł – informuje minister Marlena Maląg.

Zobacz także

Resort pracy szacuje, że na zmianach zyska nawet 30 tysięcy osób. Rodziny będą mogły utrzymać lub uzyskać świadczenie, którego średnia wartość wynosi dziś 411 złotych.

Alimenciarzy przybywa

O potrzebie istnienia funduszu alimentacyjnego świadczą m.in. najnowsze dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wynika z nich, że aż 280 tysięcy rodziców nie płaci alimentów, ich zaległości sięgają już prawie 11,5 mld złotych. Każda z tych osób uzbierała już średnio 40 tysięcy złotych długu.

Dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i zmiany z ostatnich miesięcy tylko potwierdzają skalę problemu i zachodzących negatywnych zmian

prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak

Ekspert dodał, że w lipcu do bazy dłużników trafiło 2655 alimenciarzy, czyli o ponad tysiąc osób więcej niż w lipcu 2019 roku.

Zobacz także

Z raportu wynika także, że rodzice samotnie wychowujący dzieci przez pandemię mają dodatkowe trudności z ubieganiem się o alimenty. Na trudniejszą sytuację wskazało 53 proc. ankietowanych. Skąd te problemy? W raporcie czytamy, że argumentem niepłacących alimentów dłużników są niższe pensje. Dodatkową trudnością dla rodziców wychowujących dzieci jest utrudniony kontakt z sądem czy kancelarią prawną. Jak tłumaczy Grzelczak, ściągalność alimentów, która już przed pandemią nie przedstawiała się najlepiej, jeszcze się pogorszyła.

- Związana z Covid-19 sytuacja utrudniła też drogę dochodzenia roszczeń alimentacyjnych przed sądem, ograniczyła kontakt z kancelariami prawnymi. Pojawiły się też osoby, które nie mają problemów, ale opóźniają płacenia alimentów zasłaniając się kłopotami gospodarczymi – wskazuje Grzelczak.

RadioZET.pl