Zamknij

Fundusz Wsparcia Kultury mniej hojny. Obcięte dotacje

25.11.2020 14:36
Bayer Full
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East news

Fundusz Wsparcia Kultury rozdysponował 400 mln zł wsparcia dla artystów i przedsiębiorstw z branży kulturalnej. Spotkało się to z bardzo ostrą reakcją opinii społecznej, która zaczęła protestować przeciwko milionowym dotacjom dla wykonawców. Ministerstwo Kultury przeprowadziło kontrolę i postanowiło, że przyznawane dotacje będą niższe.

Tarcza antykryzysowa należy się też branży artystycznej. Ludzie i instytucje kultury przeżywają ciężkie chwile od pierwszych obostrzeń związanych z pandemią. Imprezy masowe są zakazane, instytucje kulturalne zamknięte z powodu lockdownu, pracownicy branży nie mają więc okazji do zarobku.

Poważne wątpliwości budziła w społeczeństwie wysokość przyznanej pomocy. Znani artyści mieli otrzymać setki tysięcy, a nawet miliony złotych z budżetu państwa. Dla przedsiębiorców, którzy na takie traktowanie nie mogą liczyć, była to bulwersujące.

Artyści jednak nie dostaną milionów? Fundusz Wsparcia Kultury obniżył dotacje

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dogląda Fundusz Wparcia Kultury, z powodu odbioru społecznego programu wstrzymało jego wykonywanie i przeprowadziło kontrolę. Jak się okazało, w procesie zatwierdzania beneficjentów nie doszukano się żadnych nieprawidłowości.

Zobacz także

Wnioski, które były rozpatrywane przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny, zostały przyznane podmiotom uprawnionym, prowadzącym działalności w obszarze kultury i produkcji artystycznej. Nie było co do tego pewności, gdyż w oficjalnym spisie znajdowało się między innymi przedsiębiorstwo prowadzące księgowość.

Zobacz także

Ministerstwo jednocześnie zastrzegło, że ze zweryfikowanymi beneficjentami przeprowadzi konsultacje mające wskazać, czy wnioskowały o prawidłową kwotę.

Jednocześnie – biorąc pod uwagę różnorodne argumenty, które padały podczas dyskusji wokół FWK – generalnie kwoty przydzielonych refundacji zostały obniżone. Dodatkowo, weryfikacja merytoryczna w niektórych przypadkach być może potwierdzi brak zasadności części przedstawionych przez wnioskodawcę kosztów. W takich sytuacjach kwoty dotacji mogą także ulec pomniejszeniu.

komunikat MKiDN

O ile postanowiono obniżyć dotacje dla artystów, instytucji kulturalnych i przedsiębiorstw z branży oficjalnie nie podano.

Zapowiedziane konsultacje są ostatnim etapem weryfikacji przyznawanej pomocy. Ich celem jest potwierdzenie kwalifikowalności oraz zasadności i racjonalności kosztów zawartych we wnioskach, a także aktualizacja tych wniosków pod kątem wysokości dofinansowań.

RadioZET.pl/MKiDN