Zamknij

Wydatki budżetowe na duchownych rosną. Padł kolejny rekord

08.07.2020 11:52
Fundusz Kościelny coraz bogatszy. Ile pieniędzy państwo daje na księży?
fot. Shutterstock/Calamity Jane (ilustracyjny)

Ze wspólnej kasy na Fundusz Kościelny w 2019 roku przeznaczono 171 milionów złotych. O rekordowych wydatkach państwa na duchownych pisze „Rzeczpospolita”.

Wydatki państwa m.in. na składki dla duchownych są coraz większe. W 2019 roku padł rekord – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Gazeta dotarła do informacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wykonaniu dochodów i wydatków budżetu państwa. Z części „wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne” wynika, że w 2019 roku ze wspólnej kasy na Fundusz Kościelny wypłynęło 117 mln złotych.

Miliony złotych na duchownych

Fundusz Kościelny w 2019 roku pochłonął 117 mln złotych z budżetu państwa. Taki fundusz jest częścią wyodrębnioną w ustawie budżetowej, a pieniądze w ramach niego każdego roku przeznaczane są m.in. na konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych, wspomaganie kościelnej działalności charytatywno-opiekuńczej, czy finansowanie składek społecznych i zdrowotnych części duchownych.

Zobacz także

Historia tego funduszu sięga lat 50. minionego wieku. Jak czytamy w „Rzeczpospolitej” fundusz powstał jeszcze w czasach stalinowskich i miał stanowić rekompensatę za mienie odebrane Kościołowi.

Zobacz także

Z dokumentów, do których dotarła gazeta wynika, że dotacje budżetowe na ten cel z roku na rok są coraz większe. Fundusz jeszcze 30 lat temu nie przekraczał wartości 10 mln złotych rocznie. Do 2012 roku kwota ta urosła to 100 milionów złotych. W 2016 roku fundusz wyniósł 145 mln zł, w 2017 roku – 159 mln, a w 2018 roku – 176 mln.

Wysokość funduszu w 2019 r. jest więc nieznacznie niższa niż rok wcześniej, jednak padł rekord, jeśli chodzi o wydatki na składki osób duchownych. Poszły na nie 153 mln zł, o 6 mln więcej niż w 2018 roku” – czytamy w Rzeczpospolitej

Problem finansowania duchownych stał się także tematem kampanii niektórych kandydatów w wyborach prezydenckich. Zmian w ich finansowaniu domagał się m.in. Robert Biedroń z Lewicy, Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski. Jedną z propozycji tych kandydatów jest zastąpienie Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem podatkowym.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”