Zamknij

Fundraiser nowym zawodem na rynku. Czym się zajmuje?

24.11.2020 11:35
Fundraiser. Czym się zajmuje? Jakie zarobki?
fot. Stefano Garau/Shutterstock (ilustracyjne)

Pandemia zmieniła podejście do dobroczynności - tak uważa 40 proc. Polaków, według sondażu Kantar Polska na zlecenie Social Impact Alliance for Central & Eastern Europe. To może spowodować, że na rynku pracy coraz częściej będzie szukany fundraiser. Czym on się zajmuje?

Koronawirus i wprowadzone w obostrzenia w odpowiedzi na pandemię zmieniły codzienne życie i przyzwyczajenia milionów Polaków. Dotyczy to także obszaru dobroczynności. Jak pokazał raport „Filantropia w CEE 2020”, 39 proc. Polaków stwierdziło, że pandemia  zmieniła ich zachowania w obszarze dobroczynności, a dla około 13 proc. był to moment przełomowy, aby zacząć pomagać, gdyż wcześniej tego nie robili.

Mężczyźni częściej wpłacają środki w sposób regularny i średnia wartość ich wpłat jest o 40 proc. wyższa. Kobiety zdecydowanie chętniej korzystają z alternatywnych form wspierania, a na ich aktywność wpływają posty i zbiórki na Facebooku. Eksperci wskazują, że utrzymanie takiego trendu może spopularyzować zawód fundraisera. Czy to praca przyszłości?

Fundraiser. Czym się zajmuje i ile zarabia?

Osoby zajmujące się tą profesją znajdują zatrudnienie głównie w organizacjach trzeciego sektora, a także w instytucjach kultury i nauki, np. w muzeach. Ich głównym celem jest pozyskiwanie funduszy na działalność pozarządową. 

Zobacz także

- Fundraising to budowanie długotrwałych relacji z darczyńcami, w których fundraiser pełni rolę tłumacza – pozwala przetłumaczyć potrzeby i misję organizacji na język darczyńcy, a więc tego, który jest w tym procesie, jak tlen – umożliwia działanie - wyjaśniła Agata Kozyr, która zamieniła karierę managerską w biznesie na prowadzenie własnej organizacji - Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.

Dodała, że fundraising wciąż błędnie kojarzy się z wolontariatem, a nie pracą, tymczasem jest to profesjonalny zawód. - Fundraiser to osoba, która przenosi dobro z jednych rąk do drugich – która łączy darczyńcę z osobą potrzebującą – jest to więc prawdziwy pośrednik dobra - wskazywała Paulina Kasperska z Fundacji DKMS.

Na jakie zarobki może liczyć fundraiser? Jak podał serwis Praca.pl, w tym zawodzie nie otrzymuje wynagrodzenia na podstawie systemu prowizyjnego, a stałej pensji nie da się uśrednić, ponieważ jest ściśle uzależniona od miejsca zatrudnienia.

Zobacz także

Promowanie zawodu fundraiserma kampania „Be a fundraiser & do more”, organizowana przez Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu do grudnia 2020 r. W jej ramach 25 listopada zostanie zorganizowana także wirtualna debata pod tytułem "Fundriser - zawód przyszłości".

RadioZET.pl/mat. prasowe