Zamknij

Fundacja im. Piotra Skargi zebrała więcej niż o. Rydzyk

18.11.2020 15:09
Fundacja im. Piotra Skargi zebrała więcej niż o. Rydzyk
fot. Tomasz Kawka/East News (ilustracyjne)

Setki milionów złotych, cenne nieruchomości i intratny biznes na dewocjonaliach - tak wygląda działalność tzw. Skargowców. Budżet fundamentalistów religijnych nie mógłby powstydzić sam o. Tadeusz Rydzyk - wynika ze śledztwa Fundacji Reporterów.

Fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi z Krakowa to organizacja, której nazwa była znajoma do tej pory tylko wąskiej grupie osób związanych z Kościołem i prawą stroną sceny politycznej. Jednak to potężna machina biznesowa, której wpływy rosną z każdym rokiem - wynika z ustaleń Fundacji Reporterów, której śledztwo opublikowano w portalu WP.pl.

Wynika z niego, że środowisko Skargowców, jak potocznie nazywani są działacze Fundacji, w latach 2014-2018 otrzymało na swoje konta ok. 200 mln zł. Dla porównania - znacznie większa organizacja kościelna Caritas Polska w tym samym czasie zanotowała ok. 245 mln zł. Tylko w 2018 roku Fundacja Skargowców otrzymała z darowizn 40 mln zł. To o 5 milionów więcej niż wpłynęło z tego tytułu na konta Fundacji Lux Veritatis, głównej organizacji w imperium o. Rydzyka.

Na czym polega biznes Skargowców?

Według dziennikarzy śledczych podstawą modelu biznesowego Skarbowców jest wysyłanie do katolików tanich medalików, obrazków z wizerunkami Matki Boskiej Fatimskiej i świętych, książki i różańce. Do każdej wysyłki dołączany jest wypełniony bloczek z danymi Fundacji - jedyne, co trzeba wpisać to kwotę. Cena za dewocjonalia jest "co łaska", ale, jak pokazują wyniki finansowe Skargowców, mogą liczyć na hojnych darczyńców.

Zobacz także

Tylko w 2018 roku działacze Fundacji wysłali ponad 1 mln bezadresowych druków i po kilkaset tysięcy pakietów zawierających kalendarze, medaliki i broszury. Ważnym elementem imperium biznesowego Skargowców są nieruchomości.

Najważniejszą inwestycją jest 3-piętrowy budynek w Zawoji koło Babiej Góry. Centrum konferencyjne, które nie jest dostępne dla nikogo spoza środowiska Skargowców, jest jest warte co najmniej 10 mln zł. Fundacja posiada również m.in. kamienicę w sercu krakowskiego Kazimierza wartą ok. 6 mln zł. W sumie nieruchomości Skargowców są wyceniane na 23 mln zł. 

Dziennikarze śledczy wyjaśnili, że Skargowcy działają w zgodzie z zasadami TFP (z ang. Tradition, Family, Property). Pod tym skrótem kryje się międzynarodowy ruch z korzeniami w Ameryce Łacińskiej, który promuje ultrakatolickie wartości, zabiega o zakaz aborcji i ograniczenie praw osób LGBT. Fundacja im. Piotra Skargi wydaje także religijny dwumiesięcznik Polonia Christiana i portal PCH24.pl.

Zobacz także

Co ciekawe - Skargowcy nie mają bezpośrednich związków z Kościołem Katolickim, a samych siebie określają jako świeckich wiernych i działaczy. Według Fundacji Reporterów część pieniędzy od Skargowców trafia na działalność Ordo Iuris - skrajnie prawicowa pozarządowa organizacja, lobbująca za m.in. zakazem marszów równości, zaostrzeniem prawa aborcyjnego czy dyskryminująca członków społeczności LGBT.

"W 2013 r. Ordo Iuris dostaje od Skargowców pieniądze na start, następnie łożą na utrzymanie warszawskiego Instytutu do momentu, gdy usamodzielni się finansowo" - podał portal WP.pl.

W ostatnim czasie działaczy Fundacji im. Piotra Skargi można było spotkać przy kościele Św. Krzyża na stołecznym Krakowskim Przedmieściu. 28 października, po wybuchu protestów w ramach Strajku Kobiet, odprawiali modlitwy i skandowali do protestujących.

RadioZET.pl/Fundacja Reporterów/WP.pl