Zamknij

„The Sunday Times”: Fundacja Otwarty Dialog lobbowała na rzecz oligarchów

Piotr Drabik
23.04.2019 12:22
Fundacja Otwarty Dialog miała lobbować na rzecz oligarchów. Kim jest Ludmiła Kozłowska
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Fundacja Otwarty Dialog, kierowana przez Ludmiłę Kozłowską, miała przyjąć 1,5 mln funtów od szkockich firm-słupów w zamian za lobbing na rzecz oligarchów – podał „The Sunday Times”, powołując się na raport komisji mołdawskiego parlamentu. Fundacja odrzuciła te oskarżenia jako bezpodstawne.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Powołując się na dokument komisji parlamentarnej Mołdawii, „The Sunday Times” wskazuje, że według ustaleń posłów dwie szkockie firmy – Kariastra Project LLP i Stoppard Consulting – miały zaksięgować na swoich kontach ponad 26 milionów funtów pochodzących z budzących wątpliwości źródeł, a część tej kwoty mogła docelowo trafić do Fundacji Otwarty Dialog.

Otwarty Dialog była powiązana z oligarchami?

Według sugestii zawartych w mołdawskim raporcie, które przytacza gazeta, pieniądze miały być przekazane fundacji dla sfinansowania kampanii lobbingowej na rzecz mołdawskiego oligarchy Veaceslava Platona oraz bankiera z Kazachstanu, Muchtara Ablazowa.

Kozłowska w Berlinie o polskiej demokracji. Pawłowicz: Uchodząca za agenta Putina Ukrainka

The Sunday Times o Ludmile Kozłowskiej
fot.

The Sunday Times (screen)

Platon, jeden z najbogatszych ludzi w Mołdawii, odbywa karę więzienia za pranie brudnych pieniędzy i oszustwa związane ze zniknięciem miliarda dolarów z krajowego systemu bankowego.

Miał on wyprowadzić około miliarda dolarów poprzez udzielanie kredytów firmom, na których czele stali pośrednicy. Aferę nieprzychylne mu media nazwały „kradzieżą stulecia”.

Z kolei Muchtar Ablazow – były prezes banku BTA i przeciwnik polityczny ówczesnego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa – został skazany zaocznie w czerwcu 2017 roku za domniemane przestępstwa finansowe: sprzeniewierzenie ok. 6 mld dolarów USA i legalizację środków finansowych pochodzących ze źródeł przestępczych.

W raporcie mołdawskiej komisji stwierdzono m.in., że Fundacja Otwarty Dialog ingerowała w wewnętrzne sprawy Mołdawii, a środki finansowe organizacji pochodziły m.in. z „rosyjskich instytucji wojskowych, pieniędzy z rajów podatkowych”.

„The Sunday Times” przytacza te znane od kilku miesięcy zarzuty, sugerując ze swej strony, że fundacja ma „obowiązki wobec” agentów rosyjskich służb wywiadowczych jako „narzędzie soft power” Kremla.

Cytowany przez „The Sunday Times” rzecznik Fundacji Otwarty Dialog stanowczo odrzucił te zarzuty, podkreślając, że „sugestie [...] pracy na rzecz rosyjskich interesów są tak absurdalne, jak to tylko możliwe w przypadku teorii spiskowych”.

Ludmiła Kozłowska z Fundacji Otwarty Dialog wydalona z Polski

Verhofstadt broni Kozłowskiej

Swoje wątpliwości odnośnie do wiarygodności źródeł, na jakie się powołuje „The Sunday Times”, wyraził także bałkański korespondent tygodnika „The Economist” Tim Judah, który zwrócił uwagę we wpisie na Twitterze, że artykuł „The Sunday Timesa” jest „niezmiernie dziwny”.

W ocenie dziennikarza powoływanie się na raport mołdawskiego parlamentu, który już wkrótce zakończy urzędowanie, jest mało wiarygodne. Judah dodał też, że jeden z autorów tekstu opublikowanego przez „The Sunday Times” – Carlos Alba odszedł z dziennikarstwa i jest obecnie szefem agencji public relations.

W lutym tego roku do oskarżeń zawartych w mołdawskim raporcie odniósł się przywódca liberalnej frakcji ALDE w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt.

Przywołał w swym liście otwartym w sprawie szefowej fundacji Ludmiły Kozłowskiej, objętej zakazem podróżowania do strefy Schengen, rezolucję PE z listopada 2018 roku, w której wyrażono głębokie zaniepokojenie z powodu pogarszających się standardów demokratycznych w Mołdawii w tym, co dotyczy praworządności i niezawisłości sądów. Jak zaznaczył polityk, od 2016 roku sama Kozłowska i kierowana przez nią Fundacji Otwarty Dialog prowadzi działalność na rzecz obrony praw człowieka i praworządności w Mołdawii.

„Superoligarcha Vladimir Plahotniuc osobiście wezwał parlament, kontrolowany przez jego Demokratyczną Partię Mołdawii, do otwarcia wątpliwego postępowania w sprawie »ingerencji Fundacji Otwarty Dialog i Ludmiły Kozłowskiej w sprawy wewnętrzne Republiki Mołdawii oraz finansowania przez nie partii opozycyjnych«” – napisał Verhofstadt w lutym.

Zdaniem Verhofstadta postępowanie to oparte było na fikcyjnych oskarżeniach. „Finansowanie partii opozycyjnych to tak naprawdę jednorazowe pokrycie kosztów podróży dwóch czołowych liderów opozycji” – zaznaczył w swym liście.

Mołdawski portal NewsMaker oceniał bezpośrednio po publikacji raportu, że stworzono go m.in. na podstawie informacji z anonimowych blogów oraz z mediów kontrolowanych przez Plahotniuca lub lojalnych wobec rządzącej Partii Demokratycznej.

Szefowa Otwartego Dialogu na celowniku SBU

Kim jest Ludmiła Kozłowska?

Jak napisano w raporcie komisji mołdawskiego parlamentu, Kozłowska urodziła się 17 marca 1985 roku w regionie Sewastopolu (wówczas część Związku Radzieckiego). Studiowała na m.in. Uniwersytecie Technicznym w Sewastopolu oraz The School of Arts and Humanities na University of Wales w Bangor (USA).

Kozłowska od 2004 roku jest aktywistką społeczną. Jej mężem jest Bartosz Kramek. Razem z nim w 2009 roku powołała do życia Fundację Otwarty Dialog.

Do jej celów statutowych należy obrona praw człowieka, demokracji i praworządności na obszarze postradzieckim, w tym zwłaszcza w Kazachstanie, Rosji i na Ukrainie.

W sierpniu ubiegłego roku Kozłowska została deportowana z Polski do Kijowa po alercie, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen, SIS. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego tłumaczyła wówczas, że negatywną opinię w jej sprawie wydano ze względu na „poważne wątpliwości” co do finansowania fundacji, co skutkowało objęciem jej zakazem wjazdu do Polski i UE.

We wrześniu 2018 roku Kozłowska dostała ograniczoną czasowo wizę od władz belgijskich, dzięki czemu mogła przyjechać do Parlamentu Europejskiego. Była też w Wielkiej Brytanii oraz Radzie Europy w Strasburgu. Wcześniej o swojej sytuacji opowiadała w niemieckim Bundestagu.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie Ludmiły Kozłowskiej

RadioZET.pl/PAP/PTD