Zamknij

100 studentów ma szansę zdobyć stypendium od Fundacji LOTTO

Olga Papiernik
11.10.2018 09:52
student się uczy
fot. Terre ASMR/Ferrari Press/East News

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja LOTTO i Totalizator Sportowy uhonorują 100 wyjątkowych studentów, 100 stypendiami na łączną kwotę 1,5 mln zł - czytamy na stronie internetowej Fundacji LOTTO. Totalizator przekazał, że comiesięczne stypendium to 1250 zł brutto.

Fundacja LOTTO

"Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją dla Fundacji LOTTO do ogłoszenia Programu stypendialnego "100 na 100" im. Haliny Konopackiej i Ignacego Matuszewskiego" - poinformował w środowym komunikacie Totalizator Sportowy (TS), który jest właścicielem marki LOTTO.

Jak napisano, program skierowany jest do studentów wyróżniających się postawą, zaangażowaniem i wynikami w nauce. "W ramach programu przyznawane jest roczne stypendium, wynoszące 1250 zł brutto miesięcznie, płatne w równych miesięcznych ratach od stycznia do grudnia 2019 r." - czytamy na stronie internetowej Fundacji.

Kto może starać się o stypendium?

TS przekazał, że o stypendia mogą się ubiegać pełnoletni studenci, którzy zaliczyli I rok studiów pierwszego stopnia lub I rok jednolitych studiów magisterskich i są obywatelami Polski mieszkającymi w naszym kraju lub są obywatelami innego państwa, ale mają Kartę Polaka, są czynnymi studentami uczelni wyższej II roku lub wyżej i mają nie więcej niż 26 lat, a także mają dobre wyniki w nauce (średnia minimum 4,0). Środki z przyznanego stypendium mogą zostać przeznaczone na dalszy rozwój i pogłębianie wiedzy studenta, na kursy, szkolenia, sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, wyjazdy edukacyjne, obozy sportowe czy językowe.

Na stronie internetowej Fundacji LOTTO napisano, że na program stypendialny "100 na 100" Totalizator Sportowy przeznaczy część wpływów ze sprzedaży okolicznościowej gry liczbowej Zakłady Specjalne.

Program uzyskał Honorowy patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Ponadto, inicjatywa Fundacji LOTTO została wpisana w program obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji LOTTO, Halina Konopacka, 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zdobyła dla naszego kraju pierwszy złoty medal olimpijski. Była dyskobolką, narciarką, oszczepniczką, płotkarką, koszykarką, tenisistką. We wrześniu 1939 r. pomogła mężowi Ignacemu Matuszewskiemu ewakuować za granicę 75 ton polskiego złota - przez Rumunię, Turcję i Syrię do Francji, by przekazać je do dyspozycji rządu RP. Matuszewski to jeden z najwybitniejszych mężów stanu dwudziestolecia międzywojennego. Był żołnierzem, politykiem, dyplomatą i publicystą. Działaczem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Totalizator Sportowy jest spółką Skarbu Państwa.

PAP/Aneta Oksiuta/OP