Zamknij

Fundacja Kalyna rozdała po raz pierwszy stypendia studenckie i naukowe

Olga Papiernik
21.11.2018 16:52
student
fot. MD Duran on Unsplash

Polsko-Ukraińsko-Kanadyjska Fundacja Stypendialna „KALYNA”, przyznała pierwsze stypendia studenckie i naukowe jako kontynuację projektu „Rodzina polska – rodzinie ukraińskiej”.

- Fundacja powstała w lipcu tego roku, potem zbieraliśmy pieniądze i w tej chwili jesteśmy już na tym etapie, że możemy sobie pozwolić na podpisanie dwóch pierwszych umów - mówi Grażyna Staniszewska, b.posłanka i senatorka, założycielka Fundacji Kalyna.

Polsko-Ukraińsko-Kanadyjska Fundacja Stypendialna „KALYNA” powstała latem 2018 roku. Wśród członków Rady Fundacji znaleźli się: mecenas Piotr Kochański, założyciel Kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy (KZP), znany historyk - prof. Andrzeja Friszke, prawosławny duchowny - ks. Artur Graban, red. Ewa Pocztar – polska dziennikarka telewizyjna o ukraińskich korzeniach, Janina Kuźma i Adam Stec – działacze diaspory ukraińskiej w Kanadzie. Przewodniczącą Rady jest Grażyna Staniszewska posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji, senator V kadencji, posłanka do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.

- Naszą beneficjentką jest Natalia Busłajewa, córka ukraińskiego żołnierza  Oleksija Busłajewa, który zginął w 2015 r. w Donbasie. Natalia jest studentką w warszawskiej uczelni, no i w tej chwili, dzięki naszemu stypendium po prostu będzie mogła tu funkcjonować, dlatego że życie w Polsce jest znacznie, znacznie droższe jak na zarobki ukraińskie - dodaje G.Staniszewska.

Drugim stypendystą jest dr Eugeniusz Misiło. - To jest polski Ukrainiec, który zajmuje się pracą naukową, zajmuje się wyjaśnianiem trudnych momentów z naszej wspólnej polsko-ukraińskiej przeszłości, a także i działaniami takimi na rzecz pojednania ponad mogiłami, co jest nam niezwykle potrzebne - wyjaśnia G.Staniszewska.

Misją Fundacji jest wparcie ukraińskich rodzin osób poległych lub ciężko rannych w Donbasie w kontynuacji nauki i rozwoju badań naukowych. Przyznawane są stypendia studenckie dla dzieci żołnierzy poległych w Donbasie chcących studiować oraz stypendia naukowe lub twórcze na konkretne badania zakończone publikacją wyników, napisanie książki lub zorganizowanie znaczącego wydarzenia artystycznego, kulturalnego czy społecznego, które stanie się istotnym przyczynkiem polsko-ukraińskiego porozumienia, pojednania ponad mogiłami.

Warunkiem stypendium studenckiego jest zaliczanie egzaminów bez poprawek oraz zorganizowanie raz na semestr przedsięwzięcia lub napisane dla mediów społecznościowych artykułu przybliżającego Polakom Ukrainę. Warunkiem stypendium naukowo-twórczego oprócz napisania 2 książek jest zamieszczanie w czasopismach artykułów związanych z tematyką stypendium co najmniej raz na pół roku.

- Inicjatywą fundacji jest udzielanie stypendiów tym, którzy albo zapisują się w historii łączenia narodów, Polaków i Ukraińców, albo tych, których rodziny, ojcowie polegli w wojnie ukraińskiej - mówi mecenas Piotr Kochański z KZP.

MarketNews24/OP