Zamknij

Timmermans: ludzie powinni przesiąść się z samolotów do pociągów

05.12.2019 16:07
Frans Timmermans: powinniśmy przesiąść się z samolotów do pociągów
fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis

Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej odpowiedzialny za kwestie związane z klimatem apeluje, by przesiąść się z samolotów do pociągów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ludzie na stosunkowo krótkich trasach powinni przesiąść się z samolotów do pociągów w trosce o klimat - przekonywał podczas konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. klimatu Frans Timmermans. Jak mówił, jego rodzina jest świadoma problemów klimatycznych i została fleksitarianami. Terminem tym określa się osoby, które ograniczają spożycie mięsa, jednak z niego nie rezygnują.

Zobacz także

Timmermans, po raz pierwszy jako wiceszef KE ds. klimatu przestawił podczas konferencji wyniki raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) na temat stanu środowiska w Europie. Zapowiedział też, że Komisja Europejska rozpocznie prace nad tzw. nowym zielonym ładem, który ma prowadzić do neutralności klimatycznej. Takie wnioski znalazły się w raporcie EEA.

Zobacz także

Co sam szef komisji klimatycznej robi dla środowiska? Timmermans przyznał się, że ogranicza spożycie mięsa, do czego namówiła go rodzina. Jak mówił, nad takimi aspektami jak jedzenie, transport, jazda rowerem na co dzień czy zakupy powinien zastanawiać się każdy.

Ogromną różnicę zrobiłoby, gdybyśmy zaczęli podróżować pociągami na krótkich dystansach. Samoloty latają z Amsterdamu do Londynu, z Brukseli to Paryża, a nawet Berlina. Tak nie powinno być. Powinniśmy podróżować pociągami. To musi być częścią Zielonego Ładu. Nie rozumiem, dlaczego nie funkcjonują już pociągi nocne, jak było wcześniej 

- powiedział.

Jak wskazał, przy dłuższych dystansach Timmermans sam przesiadłby się z samolotu do pociągu, gdyby te były szybsze.

Zobacz także

Z danych Parlamentu Europejskiego wynika, że prawie 30 procent całkowitej emisji CO2 w UE pochodzi z sektora transportu, z czego 72 procent – z transportu drogowego. Lotnictwo i transport wodny w 13 procentach wpływają na emisję CO2 zaś kolej – tylko w 0,5 procenta.

RadioZET.pl/PAP