Zamknij

Frankowicze. Będzie apelacja banku w sprawie Dziubaków

04.03.2020 08:14
Frankowicze. Raiffeisen Bank złoży apelację od wyroku ws. Dziubaków
fot. Bartolomiej Pietrzyk/Shutterstock (ilustracyjne)

Banki nie odpuszczają w sprawie frankowiczów. Raiffeisen Bank International zdecydował o złożeniu apelacji od głośnego wyroku unieważniającego umowę hipoteki walutowej - podała "Rzeczpospolita".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", chodzi o sprawę państwa Dziubaków i wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 3 stycznia tego roku. To najgłośniejsza w Polsce sprawa frankowa, bo to właśnie jej dotyczyły pytania sędziego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Unijny trybunał wydał wyrok w tej sprawie 3 października 2019 roku, w którym stwierdził brak przeszkód do unieważnienia umowy frankowej, jeśli taką decyzję wyda sąd krajowy.

Zobacz także

Jaki był wyrok w sprawie Dziubaków?

Warszawski sąd uznał, że umowa Dziubaków zawiera niedozwoloną klauzulę przeliczeniową na walutę.

Stwierdził, że po jej eliminacji umowa nie miałaby umocowania prawnego, zatem należy ją unieważnić.

"Rz" przypomniała, że wyrok nie był jednoznacznie korzystny dla państwa Dziubaków, bo sąd oddalił ich powództwo o zapłatę wobec banku, sugerując, że wzajemne rozliczenie będzie wymagać osobnego postępowania sądowego.

Jak wskazywał dziennik, dużo niejasności w sprawach frankowych dotyczy terminu przedawnienia, co jest istotne w razie unieważnień hipotek, a takich wyroków jest coraz więcej.

Zobacz także

Bank: jesteśmy otwarci na rozmowy

Banki, starając się zachowując ostrożność i walcząc o minimalizację strat po takich wyrokach, muszą występować z roszczeniami o kapitał od klientów, aby przerwać bieg przedawnienia.

Raiffeisen Bank International ma szykować się do złożenia takiego pozwu.

Cytowany przez "Rz" dyrektor generalny polskiego oddziału RBI Alexander Fleischmann, mówił, że jest przekonany, o tym, iż banki, których dotyczą toczące się wciąż sprawy sądowe, ze względu na dobro wszystkich swoich klientów będą zmuszone do składania pozwów o zwrot kapitału i wynagrodzenie za korzystanie z niego.

Takie decyzje będą zapadać ze względu na możliwości zaistnienia przedawnienia takich roszczeń

Alexander Fleischmann

Zobacz także

Bank nie zdradza, o jaką kwotę opłaty za korzystanie z kapitału może chodzić.

Czy bank jest skłonny iść na ugodę w sprawie Dziubaków.

- Co do zasady zawsze jesteśmy otwarci na rozmowy o możliwościach pozasądowego rozstrzygnięcia sporu na linii klient–bank – powiedział Fleischmann.

Wyjaśnił, że "stale podsycane poradami prawników oczekiwania klientów znacznie przewyższają wszelkie akceptowalne dla banków rozwiązania".

Pozostajemy otwarci na propozycje ugód i każdą z nich rozpatrujemy indywidualnie

Alexander Fleischmann

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita