Zamknij

Frankowicze. Bank da ugody, ale na gorszych warunkach niż wymaga KNF

28.09.2021 08:56
Frankowicze. Bank da ugody, ale na gorszych warunkach niż wymaga KNF
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER/EastNews

Model przewalutowania kredytu przez KNF różni się od tego, który proponują banki. Różnica działa na niekorzyść klientów. Sprawdzamy, co proponuje kolejna instytucja.

Frankowicze, którzy zaciągnęli niekorzystne kredyty mogą liczyć na podpisanie korzystnych umów z bankami. Kolejna instytucja da taką możliwość osobom, które mają zobowiązania we frankach szwajcarskich. Tym razem będzie to Bank Millenium.

Nie jest to jednak jedyny bank, który pójdzie na rękę zadłużonym klientom. Już w kwietniu 2021 roku pisaliśmy, że PKO BP zabezpieczył się i będzie gotowy na masowe porozumienia z frankowiczami i przewalutowanie kredytów bez wsparcia NBP

Frankowicze. Kolejny bank podpisze ugody z dłużnikami

Z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że Millennium zawarło już ponad 4 tys. ugód z frankowiczami, a zainteresowanie tym rodzajem porozumień wśród klientów jest duże, choć zaproponowane przez bank warunki nie pokrywają się z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego. Gazeta poinformowała, że są one gorsze, bo „, bo kurs przewalutowania nie jest tak niski, a w dodatku rozliczenie dotyczy jedynie przyszłości”.

Na czym polega model przewalutowania kredytu przez KNF? Różnica polega na tym, że instytucja przelicza kredyt tak, jakby od początku był złotowym, a w dodatku bardziej zmniejsza saldo kredytu pozostające do spłaty. W efekcie jest bardziej kosztowne dla branży.

Jeszcze większe korzyści finansowe przynieść klientom może unieważnienie umowy przez sąd. Czemu więc klienci decydują się na ugody według zasad Millennium? Przemawia do nich reguła: „lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu”. Millennium nie uruchomiło powszechnego programu porozumień według planu KNF, deklaruje jedynie, że analizuje sprawę. Do tej pory żaden z banków nie wprowadził takiego programu i prawdopodobnie jeszcze długo może ich nie być

„Rzeczpospolita”

Pójście do sądu może wiązać się z dużym stresem, wydatkami i stratą czasu, więc część klientów decyduje się na mniej korzystne warunki. Bank informuje, że propozycje ugód spływają także do klientów, którzy już pozwali instytucję. Mogą oni także samodzielnie zgłosić się po taką propozycję.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita