Zamknij

Frankowicze. Jeden bank da ugody klientom

02.04.2021 09:41
Frankowicze. Bank PKO BP da ugody klientom
fot. Wojtek Laski/East News

Frankowicze, którzy zaciągnęli kredyt w jednym z największych polskich banków mogą odetchnąć z ulgą. Nadwyżka kapitału, którą dysponuje instytucja, pozwoli na pokrycie kosztów porozumień z frankowiczami.

Frankowicze otrzymają porozumienia od jednego z największych polskich banków. Już w marcu pisaliśmy, że  PKO BP chce przeznaczyć 6,7 mld zł na pokrycie kosztów ugód

Klienci banku PKO BP, którzy zaciągnęli niekorzystne kredyty we franku szwajcarskim mogą liczyć na  podpisanie korzystnych umów z instytucją.

Ugody z frankowiczami

Według informacji podanych przez „Rzeczpospolitą”, Bank PKO BP zabezpieczył się i będzie gotowy na masowe porozumienia z frankowiczami i przewalutowanie kredytów bez wsparcia NBP.

Z danych gazety wynika, że PKO BP jako jedyny bank, mający duży portfel hipotek frankowych, podjął decyzję o przystąpieniu do programu porozumień z frankowiczami. Zgoda ma zostać udzielona podczas walnego zgromadzenia w dn, 23 kwietnia 2021 roku.

Zdecydowaliśmy, że warto przedstawić projekt uchwały o przystąpieniu do programu ugód, i poddamy go pod głosowanie na walnym zgromadzeniu. O jego losach zdecydują akcjonariusze banku. Będziemy postępować zgodnie z ich wolą

Rafał Kozłowski, wiceprezes PKO BP

Bank proponuje utworzenie funduszu specjalnego z kapitału zapasowego wartego 6,7 mld zł, który miałby pokryć straty powstałe wskutek ugód z frankowiczami (koszt brutto konwersji wszystkich jego umów szacowany jest na 8,5 mld zł).

„Rz” dodaje, że instytucja ta ma około 20 mld zł nadwyżki kapitału ponad obecne wymogi Komisji Nadzoru Finansowego i bez trudu uniosłaby koszt porozumień z frankowiczami.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita