Zamknij

Frankowicze zapłacą za korzystanie z pieniędzy banku? Jest stanowisko UOKiK

23.11.2021 10:17
Banki i spór z frankowiczami
fot. Mariusz Gaczynski/East News

Frankowicze pozywają banki i chcą unieważnienia umów kredytowych. Banki z kolei bronią się i oczekują odpłatności za korzystanie z ich kapitału przez kredytobiorców. Czy mają prawo do takiego wynagrodzenia? UOKiK odpowiada.

Frankowicze nie ustają w walce z bankami.  Problemem nie jest samo udowodnienie, że zawarte w umowach kredytowych klauzule były niedozwolone, ale roszczenia banku. Te oczekują wynagrodzenia za wykorzystanie ich kapitału.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów „bankom nie przysługuje prawo żądania wynagrodzenia za udostępnienie konsumentom kapitału w sytuacji uznania przez sąd umowy za nieważną, ze względu na stosowanie w niej przez bank niedozwolonych postanowień umownych”.

Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału? UOKiK: to bezprawie

UOKiK pytany przez PAP o argumenty banków wchodzących w spór z frankowiczami uważa, że strona nie może żądać wynagrodzenia za wykorzystanie pieniędzy otrzymanych przez bank na mocy umowy, która zawierała niedozwolone klauzule.

Według UOKiK w przeciwnym razie "negatywne konsekwencje klauzul niedozwolonych, które w umowie umieścił bank, dotknęłyby wyłącznie konsumenta".

Do UOKiK napływają ponadto skargi na zawyżanie przez banki marż w drodze mediacji z kredytobiorcami. Banki robią wszystko, by spraw przed sądem było jak najmniej. Nie zawsze jednak propozycja ugody jest korzystna dla kredytobiorcy.

 "W sytuacji, gdy bank nie proponuje korzystnych ugód, droga sądowa jest jedyną możliwością dochodzenia roszczeń przez konsumentów" - podsumował UOKiK.

RadioZET.pl/PAP (Magdalena Jarco)