Zamknij

Frankowicze zapłacą najwyższe raty w historii

29.10.2020 09:44
banknoty 100 zł
fot. Shutterstock

Gwałtownie osłabiający się złoty to wyjątkowa wiadomość dla osób spłacających kredyty we frankach. Tąpnięcie kursu jest tak duże, że dla wielu kredytobiorców rata za listopad 2020 będzie najwyższą, jaką kiedykolwiek musieli zapłacić.

Frankowicze ucierpieli przez koronawirusa i wywołane nim zawirowania gospodarcze: z powodu spadku (lub nawet utraty) dochodów spłacanie kredytów stało się trudniejsze. Na wiosnę 2020 roku części kredytobiorców udało się uciec od ponoszenia zwiększonego ciężaru decydując się na wakacje kredytowe.

Na jesień 2020 z takiej opcji nie będą mogli skorzystać. A przydałaby się: kolejne rekordy zakażeń, obostrzenia wprowadzane w kolejnych branżach oraz nieposłuszeństwo obywatelskie wyrażane przez Strajk Kobiet spowodowały, że kurs złotego zaczął gwałtownie spadać.

Raty kredytów we frankach mogą być najwyższe w historii. Powodem spadek kursu złotego

Sytuacji na rynku przyjrzeli się eksperci Expandera. Przeanalizowali oni, jak kształtować się będzie nadchodząca rata kredytu frankowego w porównaniu do danych historycznych. Dla kredytobiorców nie mamy dobrych informacji.

Zobacz także

Tylko w środę złoty osłabił się względem franka o 0,4 procenta. W ciągu dwóch tygodni nasza waluta straciła w stosunku do szwajcarskiej 2,2 procenta, przez co kurs przekroczył 4,3 zł. A to zapewne jeszcze nie koniec słabnięcia złotego.

Zobacz także

W rezultacie, jak wyliczyli eksperci Expandera, rata kredytu we frankach szwajcarskich będzie w listopadzie 2020 roku najwyższa w historii. Analitycy pokazali to na modelu, który zakłada pożyczenie 300 000 zł na 30 lat – przy założeniu, że kredyt został przyznany w 2008 roku.

Zobacz także

Z obecnych danych wynika, że listopadowa rata wyniesie 1925 zł i będzie o 63 zł wyższa od tej płaconej w październiku. Na początku pandemii kwestia wyglądała jeszcze gorzej i kwota do spłaty była wyższa, kredytobiorcy mogli jednak wtedy zawiesić spłaty. Teraz nie będą mieli takiej możliwości.

W ciągu niemal 13 lat spłaty wyższe były jedynie raty z kwietnia (1 977 zł) i maja (1971 zł) tego roku. Przypomnijmy jednak, że według informacji ZBP wiosną Polacy złożyli około milion wniosków o wakacje kredytowe (dane dla wszystkich typów kredytów). Wielu kredytobiorcom udało się więc ten trudny okres przeczekać bez konieczności płacenia rat.

raport Expandera

Z zawieszenia spłaty nie można skorzystać dwa razy w ciągu tego samego roku, a okres wakacji kredytowych dla większość konsumentów już się skończył – można go było uzyskać na 3 lub 6 miesięcy.

RadioZET.pl/Business Insider Polska/Expander