Zamknij

Frankowicze przestają spłacać raty. Bankowcy: to ryzykowne

09.10.2021 09:06
ZBP odpowiada frankowiczom
fot. Bartosz KRUPA/East News

Frankowicze w oczekiwaniu na przychylne wyroki sądów rezygnują z dalszego spłacania rat. Bankowcy ostrzegają: to ryzykowna praktyka.

Frankowicze od lat walczą z bankami o unieważnienie umów kredytowych zawierających niedozwolone klauzule. W nadziei na przychylne dla nich wyroki sądów zaprzestają dalszego spłacania długu.

Związek Banków Polskich ostrzega jednak kredytobiorców, że taka praktyka może zaboleć frankowiczów bardziej, niż gdyby mieli zgodnie z harmonogramem kontynuować spłatę rat.

ZBP: niespłacanie kredytów bardzo ryzykowane dla frankowiczów

- Niespłacanie kredytów to bardzo ryzykowna taktyka dla frankowiczów, m.in. dlatego że korzystna dla frankowiczów linia orzecznicza sądów może się zmienić, tak jak zmieniła się dla banków - wskazał w rozmowie z PAP Tadeusz Białek, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

Ekspert przypomniał, że Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zaleca kredytobiorcom wstrzymanie się z dalszym spłacaniem rat. Przedstawiciel ZBP jest jednak przeciwnego zdania. Jak mówił, sądy w każdej chwili mogą wydać orzeczenie nieprzychylne kredytobiorcom.

To prawda, że w tej chwili gros wyroków sądowych zapada na korzyść klientów, ale linia orzecznicza nie pozostaje niezmienna, co najlepiej widać właśnie w wypadku kredytów frankowych. Na początku większość wyroków zapadało na korzyść banków 

Tadeusz Białek, ZBP

Ekspert dodał, że sprawy frankowe mogą ciągnąć się przez kolejne nawet kilkanaście lat. W tym czasie linia orzecznicza może się zmieniać.

Białek zasugerował, by klienci, którzy chcą rozwiązać sprawę swojego kredytu frankowego, powinni rozważyć zawarcie ugody z bankiem. Jego zdaniem frankowicze „jak na razie nie wykazują szerszej woli zawierania ugód, namawiani przez kancelarie frankowe - które mają swój oczywisty interes w prowadzeniu spraw do udawania się do sądów.”

RadioZET.pl/PAP (Małgorzata Werner – Woś)