Zamknij

Frank nie był tak drogi od 2015 roku. Koszty kredytów znowu wzrosną

12.11.2021 20:21
Frank nie był tak drogi od 2015 roku. Koszty kredytów znowu wzrosną
fot. Lukasz Szelemej/East News

Frank szwajcarski zanotował najwyższą cenę od 2015 roku. W piątek (12 listopada 2021 roku) trzeba było za niego zapłacić 4,40 zł. Co to oznacza dla kredytobiorców? Osoby, które mają kredyt we frankach mogą spodziewać się zwiększenia wysokości rat do spłacenia.

Frankowicze od lat walczą z bankami o unieważnienie umów kredytowych zawierających niedozwolone klauzule. Niektórzy nawet w nadziei na przychylne dla nich wyroki sądów zaprzestają dalszego spłacania długu.

W maju 2021 roku pisaliśmy, że pierwszy polski bank wziął na siebie ciężar kredytów we frankach. Klienci mieli nawet dostać indywidualne „propozycje zawarcia ugód w sprawie kredytów walutowych, w których będzie to możliwe”.  Obecnie sytuacja osób,które mają kredyt we frankach wydaje się poważniejsza, niż kilka miesięcy wcześniej.

Kredyt we frankach. Rośnie wysokość rat do spłaty

W serwisie Money.pl czytamy, że w ciągu czterech ostatnich lat kurs franka szwajcarskiego wzrósł z poziomu 3,70 - 3,80 do ponad 4 zł. Takie zmiany w wycenie waluty doprowadziły do podniesienia o 10 proc. wysokości rat kredytów.

Obecnie cena szwajcarskiej waluty szybuje w górę. W piątek (12 listopada 2021) osiągnęła poziom 4,40 zł. Dla kredytobiorców oznacza to kolejne podwyżki. Tak drogo nie było od stycznia 2015 roku, gdy podczas tzw. czarnego czwartku bank centralny uwolnił kurs franka. Na koniec dnia wycena stanęła na 4,31, ale w ciągu dnia momentami wahała się nawet do poziomu 5 zł.

Jak się trzyma polski złoty? Nasza waluta narodowa jest osłabiona. Za dolara amerykańskiego trzeba zapłacić 4,06, a to oznacza wzrost o 10 groszy. Jest to najwyższa cena od połowy 2020 roku. W siłę rośnie również europejska waluta. Za euro płacimy obecnie 4,64 zł, a jest to wynik blisko marcowego szczytu, gdy ta waluta kosztowała 4,67 zł.

Kiedy można spodziewać się zwrotów na rynku walut? Eksperci uważają, że nadejdą one w poniedziałek (15 listopada 2021).Na ten dzień zaplanowana jest publikacja danych na temat inflacji.

RadioZET.pl/Money.pl