Zamknij

Zamknięcie najstarszej we Francji elektrowni jądrowej Fessenheim

23.02.2020 10:00
Francja. Zamknięcie najstarszej elektrowni jądrowej Fessenheim
fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Po 43 latach zamknięto pierwszy reaktor w najstarszej elektrowni jądrowej we Francji - w mieście Fessenheim przy granicy z Niemcami. Jest to część strategii energetycznej francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, mającej na celu zrównoważenie energii pochodzącej z elektrowni jądrowych i źródeł odnawialnych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Państwowy dystrybutor energii, Electricite de France (EDF), poinformował, że 43-letni reaktor został odłączony od zasilania w sobotę około 2 w nocy, w "bardzo wzruszającym momencie".

Drugi reaktor ma zostać zamknięty pod koniec czerwca, a cały kompleks przestanie działać do 30 czerwca. Jest to pierwsza elektrownia jądrowa, która zostanie zamknięta na podstawie planu Macrona.

Zobacz także

Nakreślając strategię energetyczną kraju na następne 30 lat, Macron zapowiedział w listopadzie 2018 roku, że 14 z 58 działających reaktorów jądrowych w 19 elektrowniach zostanie zamkniętych do 2035 roku. Do tego czasu Francja ograniczy ilość energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni jądrowych o 50 proc.

Lokalne media podały, że około 100 osób zebrało się w piątek wieczorem w miasteczku Fessenheim, by protestować przeciwko zamknięciu zakładu, który zapewnia około 2 tys. miejsc pracy w regionie. Z kolei lokalne władze sprzeciwiały się zamknięciu elektrowni.

Zobacz także

Niemcy od dawna domagają się zamknięcia zakładu, który zaczął produkować energię w 1977 roku. Francja jest bardziej zależna od energii jądrowej, niż jakikolwiek inny kraj, uzyskując około 70 proc. energii elektrycznej z tego typu elektrowni.

Elektrownie węglowe mają zostać zamknięte we Francji do 2022 roku w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP