Zamknij

Francja. Tysiące pracowników zawieszonych z powodu braku szczepień

17.09.2021 18:41
Zawieszeni w pracy za brak szczepień
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Tysiące francuskich pracowników nie otrzyma wynagrodzenia. Wszystko przez wprowadzony w połowie lipca 2021 wymóg szczepień w służbie zdrowia. Czy podobny scenariusz czeka polską gospodarkę?

Szczepienia we Francji są obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych. Jak podał serwis France24.com, w połowie lipca 2021 roku władze postawiły medykom ultimatum: albo w ciągu kolejnych dwóch miesięcy się zaszczepią, albo zostaną zawieszeni.

Po 15 września 2021 roku około 3000 pracowników służby zdrowia pożegnało się z pensją – czytamy w serwisie. 12 proc. personelu wciąż się nie zaszczepiło.

Co grozi za brak szczepień? 3 tys. pracowników zawieszonych

Francuski minister zdrowia Olivier Veran poinformował o ponad 3 tys. zawieszonych pracownikach służby zdrowia. Powód? Brak szczepień. W tym sektorze zatrudnionych jest około 2,7 mln osób. W zależności od regionu wskaźnik zaszczepienia dla tego sektora waha się od 85 do 95 proc.

Do szczepień we Francji skłaniają też certyfikaty covidowe, których posiadanie jest warunkiem wejścia do kawiarni, restauracji, kina, galerii handlowych czy środków komunikacji miejskiej.

Czy podobny scenariusz czeka polską gospodarkę? Rząd zachęca do szczepień, choć te nie są obowiązkowe. Czwarta fala może jednak namieszać na rynku pracy. Rząd planuje bowiem upoważnić pracodawców do wglądu do informacji, czy dany pracownik się zaszczepił.

W projektowanym rozporządzeniu jest też informacja o możliwości przeniesienia niezaszczepionych na inne stanowiska pracy lub nawet wysłania ich na bezpłatne urlopy, jednak ostatecznie rząd miał wycofać się z tego rozwiązania.

RadioZET.pl/france24.com