Zamknij

Francja. Restauratorzy nie chcą płacić za zwolnienia niezaszczepionych

22.07.2021 21:04
Francuscy restauratorzy nie chcą płacić za zwolnienia niezaszczepionych
fot. Wojtek Laski/East News

Skoro rząd nakazuje zwalniać tych, którzy nie chcą się zaszczepić, to niech sam wypłaca pracownikom odprawy – skarżą się restauratorzy we Francji.

Zwolnienie z pracy za brak szczepień? We Francji przepisy zostały zaostrzone. Restauratorzy na własną rękę muszą upewnić się, czy ich pracownicy są zaszczepieni.

Wszystko przez certyfikaty sanitarne, które są obecnie głównym problemem francuskich przedsiębiorców. Posiadanie dokumentu potwierdzającego szczepienie lub negatywny wynik testu jest tam przepustką m.in. do restauracji.

Restauratorzy nie chcą ponosić kosztów zwolnień niezaszczepionych

Skoro rząd nakazuje zatrudniać tylko tych, którzy mają certyfikat sanitarny, to niech zapłaci za odprawy przy zwalnianiu pozostałych pracowników – mówią francuscy restauratorzy. Właściciele lokali gastronomicznych we Francji twierdzą, że to na nich przerzucone zostaną koszty związane z obowiązkiem posiadania certyfikatów sanitarnych przez pracowników lokali.

PAP powołując się na informacje od organizacji zrzeszających francuskich przedsiębiorców, podaje, że już teraz restauratorzy odmawiają m.in. płacenia odpraw osobom zwalnianym za brak przepustek. W świetle zaostrzonych przepisów zatrudnieni zostaną odsunięci od wykonywania pracy w przypadku braku takiego dokumentu, zaś po dwóch miesiącach – zwolnieni.

Takie przepisy nie są na rękę francuskim restauratorom, którzy piszą, że nowe zasady są „nie do przyjęcia”. Zaznaczają, że ewentualne zwolnienia nie są wolą pracodawcy, lecz rządu. Zatem to rząd powinien ponieść koszty rozwiązania umowy.

Zdaniem przedsiębiorców, którym i tak brakuje rąk do pracy, wystarczającym rozwiązaniem byłoby kontynuowanie pracy w ścisłym reżimie sanitarnym.

RadioZET.pl/PAP